Play off II ligi koszykarzy: Mickiewicz Katowice - Żubry Białystok 73:81. Mamy ćwierćfinał!

Żubry Białystok awansowały do ćwierćfinału play-off II ligi koszykarzy
Żubry Białystok awansowały do ćwierćfinału play-off II ligi koszykarzy Anatol Chomicz
Drugoligowy zespół Żubrów Białystok odczarował halę w Katowicach, wygrywając 81:73 z AZS AWF Mickiewiczem Romusem w decydującym meczu 2. rundy play-off. Podlasianie awansowali do ćwierćfinału, w którym zmierzą się z Górnikiem Wałbrzych.

Stawka potyczki sprawiła, że obie strony rozpoczęły nerwowo. Mało było płynnych akcji, a sporo niecelnych rzutów i fauli. W 6. minucie białostoczanie prowadzili 10:8, ale wtedy nastąpił ich przestój. Przez ponad trzy minuty nasza drużyna powiększyła swój stan posiadania tylko o dwa oczka, a straciła ich aż 13 i katowiczanie uzyskali sporą przewagę. Zadecydowały o tym głównie rzuty za trzy punkty. Mickiewicz miał na swoim koncie trzy udane próby, a Żubry żadnej. Do tego białostoccy koszykarze mylili się z linii rzutów wolnych i po 10. minutach było 24:16 dla miejscowych.

W kolejnej odsłonie goście grali dużo lepiej. Nareszcie zaczęły wpadać trójki (dwie udane próby Szczerbatiuka i trafienie Wielechowskiego) i Żubry rozpoczęły pościg. W 19. minucie nasza drużyna odzyskała prowadzenie (32:31), lecz nie potrafiła go utrzymać. W końcówce tej części trójką popisał się Łukasz Szczypka, poprawił spod kosza Piotr Karpacz i w połowie meczu gospodarze prowadzili 38:34.

Po przerwie bardziej skoncentrowani na parkiet wybiegli gospodarze którzy szybko odskoczyli na 11 oczek (49:38). Trener Kujawa musiał poprosić o czas, bo sytuacja zaczęła robić się bardzo niebezpieczna. Poskutkowało, bo wkrótce było już tylko 50:51, po rzutach wolnych Bartłomieja Wróblewskiego, a przed decydującą odsłoną Mickiewicz prowadził 62:58. Wszystko było zatem możliwe.

Ostatnie dziesięć minut gospodarze zaczęli od pięciu punktów z rzędu, ale potem stanęli, a Żubry rozpoczęły szturm. Naciskani przez rywali katowiczanie zanotowali festiwal strat. Wykorzystał to zwłaszcza Andrzej Misiewicz. Po jego siedmiu oczkach z rzędu Podlasianie wyszli na prowadzenie 71:67.

Koszykarze Mickiewicza próbowali ratować się jeszcze rozpaczliwymi rzutami z dystansu i faulami, ale na linii rzutów wolnych gracze Żubrów nie mylili się i wkrótce mogli fetować zwycięstwo.

Wynik 2. rundy play-of
AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice - Żubry Białystok 73:81 (24:16, 14:18, 24:24, 11:23).

Stan rywalizacji:1:2. Awans do ćwierćfinału: Żubry.
Punkty dla Żubrów: Misiewicz - 19, Szczerbatiuk - 16, Wróblewski - 12, Wielechowski - 9, Karasiewicz - 9, Monach - 7, Zabielski - 5, Kalinowski - 4, Niewiński - 0.