Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatna służba zdrowia to najlepszy sposób na kłopoty NFZ

Jan Winiecki
To nie jest głupi pomysł z tą maseczką. Nosi się ją po to, żeby pacjent nie rozpoznał, kto go tak wyleczył - mówił Krzysztof Jaroszyński w kabarecie Pod Egidą.
To nie jest głupi pomysł z tą maseczką. Nosi się ją po to, żeby pacjent nie rozpoznał, kto go tak wyleczył - mówił Krzysztof Jaroszyński w kabarecie Pod Egidą. Fot. sxc.hu
Nie ma dobrego rozwiązania bez prywatnego systemu ochrony zdrowia.

W poszukiwaniu sposobów dołożenia rządowi opozycja coraz częściej koncentruje się na upadku ochrony zdrowia pod rządami PO.

Ochrona zdrowia niewątpliwie funkcjonuje kiepsko (i będzie funkcjonować kiepsko), tylko czy to naprawdę następstwo ostatnich dwóch lat?

Wszystkie niemal działania po rozpoczęciu polskich przemian ustrojowych reformowały system ochrony zdrowa fragmentarycznie, pod presją środowisk związanych z ochroną zdrowia bądź postrzeganego wzrostu niezadowolenia pacjentów.

Najdalej idącą próbą zmian na lepsze było stworzenie kas chorych, które - choć ukształtowane regionalnie - miały z upływem czasu, po pierwsze, stać się bardziej konkurencyjne, oferując swoje usługi poza oryginalnym terytorium danej kasy i, po drugie, miały stopniowo być prywatyzowane, co w sposób oczywisty zwiększyłoby ich konkurencyjność.

Niestety, reformy z drugiej połowy lat 90. zostały wyhamowane przez samych reformatorów, którzy przestraszyli się własnej śmiałości i odsunęli w nieokreśloną przyszłość prywatyzację.

A cios śmiertelny reformie zadały drugie rządy SLD, które ponownie scentralizowały system, w wyniku czego wszyscy, jak dawniej, starają się wyrwać, ile się da ze wspólnego kotła. Żadne inne działania kolejnych ekip nie poprawiły sytuacji inaczej niż marginalnie.

A może wcześniej, za komuny, było lepiej? Nie słyszałem od dawna o losach Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka, a liczba nostalgików, wspominających ciepło lata komunizmu z innych powodów niż ten, że mieli wówczas więcej własnych włosów i zębów, wyraźnie maleje.

Gdyby jednak niepamiętający owych czasów młodsi obywatele mieli jakieś wątpliwości, służę cytatami na temat stanu ochrony zdrowia, wyjętymi z monologów satyryków z minionego okresu.

Krzysztof Jaroszyński tak opisywał w kabarecie Pod Egidą resort zdrowia i jego problemy: "Nawet jak by taki chory poszedł do tego ministra po tę paczkę waty czy pół aspiryny - wziąć to, co mu rocznie przypada - to ten minister jest tak skonstruowany, że mu nie da. On nie jest od tego; to jest minister zdrowia, a nie chorób. Trzeba uczciwie powiedzieć, że oni (tzn. służba zdrowia) leczą. Sporadycznie jeszcze. Gdzieś tam pod szafą kawałek bandaża się znajdzie i już można sobie coś owinąć, albo nawet choremu. Jest ta służba zdrowia; oni operacje robią nawet czasami. To już na zdrowych, oczywiście. Z chorym nie ma co zaczynać operacji; chory jakiś taki chudy jest, blady, przez ręce leci. Idzie ulicą chłop jak drwal - proszę bardzo, zapraszamy na operację. Może się uda".

I wyjaśnia m.in., dlaczego lekarze podczas operacji noszą maseczki: "To nie jest głupi pomysł z tą maseczką. Nosi się ją po to, żeby pacjent nie rozpoznał, kto go tak wyleczył".

A Krzysztof Daukszewicz w niezapomnianych "Listach do hrabiego" opisywał, co zdarzyło się z dawnymi przyjaciółmi hrabiego. M.in. "Hrabina G. przeszła w szpitalu czyściec i teraz nie ma woreczka żółciowego oraz woreczka z biżuterią".

Wystarczy?

Zachodnioeuropejskie systemy ochrony zdrowia ledwo zipią finansowo pod wpływem rosnących kosztów leczenia coraz to nowszymi (i często kosztowniejszymi) metodami, zmian demograficznych i coraz większych problemów budżetowych. Wprowadzenie kolejnych kosztownych publicznych systemów ochrony zdrowia w USA również rozłoży finanse amerykańskie w kilkunastoletniej perspektywie.

Nie ma dobrego rozwiązania bez prywatnego systemu ochrony zdrowia, finansowanego lub współfinansowanego (poza zdarzeniami katastrofalnymi) przez pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny