Platforma Obywatelska słucha seniorów. I chce im pomagać:...

  Platforma Obywatelska słucha seniorów. I chce im pomagać: emerytura bez PIT, czek opiekuńczy, darmowe badania profilaktyczne (wideo)

  Andrzej Matys

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Emerytura bez PIT, czek opiekuńczy i darmowe badania profilaktyczne to część propozycji, o których posłowie Platformy Obywatelskiej rozmawiają z seniorami. Wczoraj spotkali się z mieszkańcami Hajnówki i Siemiatycz.
  W ramach „aktywnego życia” PO proponuje m.in., by rady senioralne, które powstają w gminach i powiatach, miały swój budżet.
  1/8
  przejdź do galerii

  W ramach „aktywnego życia” PO proponuje m.in., by rady senioralne, które powstają w gminach i powiatach, miały swój budżet. ©Wojciech Wojtkielewicz

  Podczas takich rozmów osoby starsze, emeryci poznają pomysły polityków. Mogą również wypowiedzieć się, czego potrzebują i co należałoby zmienić np. w systemie opieki i ochrony osób starszych.

  Zobacz galerię

  - Powołaliśmy zespół „Polska Seniora” i w jego ramach przygotowaliśmy ofertę dla seniorów w trzech obszarach. Chodzi o: aktywne życie, zdrowe życie i godne życie. I tego dotyczy nasza oferta programowa.
  Jeżdżąc po Polsce, prowadzimy konsultacje. Po ich zakończeniu wybierzemy to, co seniorom się spodobało, na co sami wskazali i przygotujemy projekt ustawy - mówiła koordynatorka projektu Marzena Okła-Drewnowicz.

  "Emerytura bez podatku". PSL zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Najniższa emerytura: 1000 zł (zdjęcia)

  Politycy PO chcą, również, by od emerytury nie trzeba było płacić podatku PIT.

  - Z kolei w przypadku czeku opiekuńczego chodzi o to, by pracujący syn czy córka mogli zapłacić za opiekę w miejscu zamieszkania seniora. Proponujemy instytucję asystentów osób niesamodzielnych, którzy taką opiekę mogliby sprawować. Wreszcie chcemy wprowadzić tzw. urlop wytchnie-niowy dla tych, którzy już zajmują się seniorami - tłumaczyła współtwórczyni projektu Anna Wasilewska.

  W ramach „aktywnego życia” PO proponuje m.in., by rady senioralne, które powstają w gminach i powiatach, miały swój budżet. Chce też powołać biuro seniora i całodobowy telefon zaufania. Z kolei w przypadku „zdrowego życia” politycy proponują m.in. szczepienia przeciwko grypie i darmowe badania profilaktyczne.

  Posłanki PO zapowiedziały, że kolejne konsultacje, dotyczące programu „Polska Seniora”, odbędą się wkrótce w Bielsku Podlaskim i Suwałkach.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka