Platforma Obywatelska już nie ma większości w radzie miasta

jsz
Piotr Jankowski i Katarzyna Siemieniuk odeszli z klubu PO
Piotr Jankowski i Katarzyna Siemieniuk odeszli z klubu PO Archiwum
Z klubu PO odeszli Piotr Jankowski i Katarzyna Siemieniuk. Teraz siły w radzie miejskiej są wyrównane. - Skończyły się dobre czasy dla prezydenta, który przy poparciu PO mógł przeforsować każdy swój pomysł - komentuje Krzysztof Bil-Jaruzelski, były radny miejski.

Dotąd klub PO miał w radzie zdecydowaną większość. Prezydent zaś nie musiał martwić się o poparcie dla swoich uchwał - radni Platformy stali za nim murem. Najczęstszy rozkład głosów to 16 za i 12 przeciw (tylu radnych liczyła sobie opozycja).

- W końcu zaczną się ciekawe głosowania - komentuje Janusz Kochan, radny z klubu SLD. - Dotąd ich wynik był zawsze przesądzony.

Momentem przełomowym było głosowanie z ubiegłego wtorku, które dotyczyło metody wyliczenia opłaty za śmieci oraz stawek. Była to ważna uchwała, a podczas jej przyjmowania obowiązywała dyscyplina partyjna. Wówczas wyłamał się z niej Piotr Jankowski. Za karę przewodniczący Zbigniew Nikitorowicz wystąpił o usunięcie go z klubu. We wtorek radny Jankowski złożył rezygnację. W ślad za nim poszła Katarzyna Siemieniuk, co było niespodzianką.

- Nie odpowiadają mi mechanizmy dochodzenia do pewnych decyzji w klubie - wyjaśnia radna. - Uważam, że zarówno radni, jak i mieszkańcy powinni otrzymywać pełniejszą informację o ważnych dla nich sprawach. Brakuje dialogu. Politykę można prowadzić w bardziej demokratyczny sposób.

Zarówno ona, jak też radny Jankowski mówią też o zobowiązaniach wobec wyborców. Dyscyplina partyjna nieraz zmuszała ich do głosowania wbrew swoim przekonaniom.

- Podobają mi się takie zachowania radnych - chwali dr Piotr Sitniewski z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku. - Podczas podejmowania istotnych decyzji nie powinno być dyscypliny klubowej. Zobowiązania wobec mieszkańców są ważniejsze od tych partyjnych. Jednak taka zmiana układu sił w radzie nie pomoże prezydentowi w zarządzaniu.

Bez przewagi PO przynajmniej częściowe poparcie opozycji stanie się koniecznością. - Być może teraz będą podejmowane mądrzejsze decyzje - ma nadzieję Krzysztof Bil-Jaruzelski, który kilka lat temu należał do PO. - Będzie też miejsce na dyskusję i przekonywanie za pomocą merytorycznych argumentów, a nie argumentu siły. Dotąd prezydent mógł przeforsować wszystko i utrącić każdy pomysł opozycji. To jest niedopuszczalne, by radni byli szantażowani wyrzuceniem z klubu i zmuszani do bezkrytycznej realizacji każdego pomysłu prezydenta.

Katarzyna Siemieniuk i Piotr Jankowski nadal pozostaną w szeregach partii, ale w radzie miejskiej będą już występować jako radni niezależni.

Czytaj e-wydanie »

Koronawirus fake news. Oto największe absurdy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Donald Tusk odwiedza gospodarstwo rolne. Gdy znalazł się w chlewni, pośród stada dorodnych świń, towarzyszący grupie oficjeli fotoreporterzy natychmiast strzelają fotki. Na to Tusk: - Tylko żeby pod zdjęciem,był jakiś sensowny napis np. premier zna się na gospodarce.. Wszystko będzie cacy panie premierze. Nazajutrz ukazuje się gazeta ze zdjęciem Tuska wśród świń i podpis - Premier Donald Tusk (trzeci od lewej)

m
mordatymoja
Co "dziwne" - w mendiach PO ani słowa o wczorajszym wydarzeniu ,który pokrył PR z dymem nad Rzymem,a mianowicie Parlament Europejski glosami partii kumplowskiej-PO-uwalił budżet Unii na lata 2014-2020. z sukcesu dona pozostal smrod ale są ważniejsze sprawy ,a furmanka nie wjedzie,2 kilo amfy,mucha na stadionie itd.
Właśnie-otrąbili "sukces",a teraz żaden mordy nie otworzy na to że poszło to w pi...u
g
gość
Zamiast inwestować w spalarnie śmieci tak jak mają Niemcy to u nas się wywozi na wysypiska. Tylko niech mi ktoś odpowie jakie skutki to przyniesie za parę lat. ,..

Niemcy już nie inwestują w spalarnie, zresztą tak jak cały świat. Inwestują w elektrociepłownie, gdzie spalają głównie paliwo alternatywne /z odpadów/. Okazało się, iż oni są za biedni, aby spalać bezmyślnie niesortowane śmieci. Sortowanie u źródła, oddzielenie frakcji mokrej, segregacja, produkcja paliwa alternatywnego, budowa sortowni z prawdziwego zdarzenia - to są rozwiązania nie tylko przyjazne dla środowiska, mają one także sens ekonomiczny.
Dlatego rodzina niemiecka za odbiór odpadów płaci 5 euro miesięcznie.
Szalona władza z szalonymi radnymi /baranami/ chce ukraść mieszkańcom naszego miasta kilkadziesiąt milionów w każdym roku. A po wybudowaniu spalarni w Białymstoku bezczelnie będą nas okradać na ponad 100 milionów złotych rocznie. Aby im się żyło lepiej. Jak wielkim trzeba być głupcem, aby realizować szalone marzenia szalonej władzy...
G
Gość

VAT 25%

G
Gość

jako ,że ktoś "wywiesił " gęby belzebuba to przypomnę:

trwają tajne rozmowy rządu PO z żydami w sprawie zwrotu mienia "po-żydowskiego" .kwota to "zaledwie" 69 mld usd.

G
Gość

Co "dziwne" - w mendiach PO ani słowa o wczorajszym wydarzeniu ,który pokrył PR z dymem nad Rzymem,a mianowicie Parlament Europejski glosami partii kumplowskiej-PO-uwalił budżet Unii na lata 2014-2020. z sukcesu dona pozostal smrod ale są ważniejsze sprawy ,a furmanka nie wjedzie,2 kilo amfy,mucha na stadionie itd.

L
Lewi
Zamiast inwestować w spalarnie śmieci tak jak mają Niemcy to u nas się wywozi na wysypiska. Tylko niech mi ktoś odpowie jakie skutki to przyniesie za parę lat. Warto by było gdyby mądre głowy oglądali zamiast opery mydlanej "słomianej inwestycji" kanał Discowey. W Stanach działają jest prąd, ciepła woda, granulat spalony idzie jako nawóz na trawniki, recykling odpadów(metale, tworzywa, paier, szkło do dalszej produkcji. Dym który wychodzi z komina przechodzi przez kilka silosów z wapnem gdzie cały syf i smród zostaje dym ma 70% mniej związków toksycznych jak nasza elektociepłownia. Miasto mogło by po paru latach odbić się od dna. U nas się inwestuje w wiatraki, kolektory słoneczne coś co nigdy nie przyniesie pieniędzy i się nie zwróci. W Niemczech jest dużo wiatraków i kolektorów słonecznych oni już dawno wiedzą, że to ściema, a Polacy zaczynają w to inwestować. Będą niedługo nam oddawać za połowę ceny by się tylko ich pozbyć. Platforma Obywatelska zamiast skupić się na inwestycjach dla Polski skupiła całą uwagę jak inwigilować ludzi, skarbówka niedługo zapuka do wszystkich co sprzedają na allegro czy odprowadzili podatek, Niesiołowski jadł szczaw jak królik i niewidzi głodnuch dzieci bo dzięki przepisom trzeba żywność wyrzucić na śmietnik bo jak nie to zapłacimy skarbówce podatek. Dzisiaj strach jest zanieść zabawki do przedszkola czy domu dziecka z których syn już wyrósł bo nałożą podatek. Zasiłek dla dziecka jest śmiesznie niski. Leki dla cukrzyków, alergików, refluksowców są bardzo drogie gdzie te dotacje co mówił Arułkowicz. Kolejki większe jak były. Płace miały tak wzrosnąć, pytam się gdzie. Szkolnictwo leży robią festyny szukają sponsorów, zbierają na pomoce od rodziców dla nauczycieli. Mamy nie wiele czasu żeby czerpać dotacjie z Unii tylko jakoś ta większość parlamentarna czyli PO jakoś się nie bierze do roboty. Jak zmarł Kaczyński to Pan Komorowski jak został prezydentem RP powiedział, że nie potrzeba nam fachowców na urzędy w ministerstwach bo mamy tylu chętnych do pracy, że sobie ze wszystkim poradzą. Te słowa były początkiem końca. Właśnie widać co miał na myśli. Za dużo jest przełożonych, a za mało jest pracujących.
BELZEBUBY Mordechaj Lewi z Tykocina..........
f
feliks z popiołów

Truskolaski i PO doprowadzili do ogromnego bezrobocia w Białymstoku. Nie do wybaczenia !

g
gość

15% bezrobocia ,o do czego doprowadziło PO,a teraz uciekają jak szczury

J
JG
Władza demoralizuje,władza absolutna demoralizuje absolutnie.Nawet udajacych uczciwość profesorów.

A których to profesorów kolega ma na myśli hę?
R
Radny

Jaki stopien pokrewienstwa TRUSKOLASKI -KULESZA -JAGIELLONIA Zeczniczke Prezydenta prosze o wypowiedz i potwierdzenie -TAK czy NIE

Ż
Żbik

Zgadzam się z obserwator. Ludzie zachłysnęli się propagandą PO. Tusk wmówił społeczeństwu, że to przez Kaczyńskiego całe zło, teraz nie ma na kogo zwalić i pogrąża się. Ma jeszcze media za sobą, bo gdyby za PISu były takie przekręty, media nie pozostawiłyby suchej nitki! Mam nadzieję, że białostoczanie i cała Polska zaczną myśleć samodzielnie i analizować.

B
Były fan

Władza demoralizuje,władza absolutna demoralizuje absolutnie.Nawet udajacych uczciwość profesorów.

o
obserwator

Zamiast inwestować w spalarnie śmieci tak jak mają Niemcy to u nas się wywozi na wysypiska. Tylko niech mi ktoś odpowie jakie skutki to przyniesie za parę lat. Warto by było gdyby mądre głowy oglądali zamiast opery mydlanej "słomianej inwestycji" kanał Discowey. W Stanach działają jest prąd, ciepła woda, granulat spalony idzie jako nawóz na trawniki, recykling odpadów(metale, tworzywa, paier, szkło do dalszej produkcji. Dym który wychodzi z komina przechodzi przez kilka silosów z wapnem gdzie cały syf i smród zostaje dym ma 70% mniej związków toksycznych jak nasza elektociepłownia. Miasto mogło by po paru latach odbić się od dna. U nas się inwestuje w wiatraki, kolektory słoneczne coś co nigdy nie przyniesie pieniędzy i się nie zwróci. W Niemczech jest dużo wiatraków i kolektorów słonecznych oni już dawno wiedzą, że to ściema, a Polacy zaczynają w to inwestować. Będą niedługo nam oddawać za połowę ceny by się tylko ich pozbyć. Platforma Obywatelska zamiast skupić się na inwestycjach dla Polski skupiła całą uwagę jak inwigilować ludzi, skarbówka niedługo zapuka do wszystkich co sprzedają na allegro czy odprowadzili podatek, Niesiołowski jadł szczaw jak królik i niewidzi głodnuch dzieci bo dzięki przepisom trzeba żywność wyrzucić na śmietnik bo jak nie to zapłacimy skarbówce podatek. Dzisiaj strach jest zanieść zabawki do przedszkola czy domu dziecka z których syn już wyrósł bo nałożą podatek. Zasiłek dla dziecka jest śmiesznie niski. Leki dla cukrzyków, alergików, refluksowców są bardzo drogie gdzie te dotacje co mówił Arułkowicz. Kolejki większe jak były. Płace miały tak wzrosnąć, pytam się gdzie. Szkolnictwo leży robią festyny szukają sponsorów, zbierają na pomoce od rodziców dla nauczycieli. Mamy nie wiele czasu żeby czerpać dotacjie z Unii tylko jakoś ta większość parlamentarna czyli PO jakoś się nie bierze do roboty. Jak zmarł Kaczyński to Pan Komorowski jak został prezydentem RP powiedział, że nie potrzeba nam fachowców na urzędy w ministerstwach bo mamy tylu chętnych do pracy, że sobie ze wszystkim poradzą. Te słowa były początkiem końca. Właśnie widać co miał na myśli. Za dużo jest przełożonych, a za mało jest pracujących.

B
BŻB

ja tez się cieszę, że z PO ODCHODZĄ; zaznaczam , że nie jestem z żadnej partii.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3