Spis treści
Jak przygotować dom do remontu? Zadbaj o komfort i przenieś meble
Zanim zaczniesz remont, zadbaj o odpowiednie przygotowanie przestrzeni. Wszystkie domowe sprzęty o mniejszych gabarytach postaraj się usunąć z pomieszczenia, w którym będą odbywały się prace. Gdy masz taką możliwość, najlepiej przestaw meble z remontowanego wnętrza do garażu, pomieszczenia gospodarczego, czy na zadaszony taras. Jeśli robisz metamorfozę mieszkania w bloku, część rzeczy możesz wystawić na kilka dni do komórki lokatorskiej, a jeśli takim pomieszczeniem nie dysponujesz to postaw meble np. na klatce schodowej. Zanim jednak to zrobisz, uprzedź o swoich planach sąsiadów i poproś ich o wyrozumiałość. Jeśli dysponujesz większym budżetem na remont, możesz wywieź meble do magazynu samoobsługowego, który bez problemu wynajmiesz w większym mieście na jeden czy dwa miesiące.
Pozostaw jedynie meble największe, bardzo ciężkie, te które są wbudowane na stałe, czy też mogłyby się zniszczyć podczas transportu z pomieszczenia. Meble wolnostojące ustaw na środku pomieszczenia, z dala od ścian i obszarów, w których będą wykonywane prace. Zadbaj o ich solidne zabezpieczenie, żeby nie uszkodziły się w podczas prac remontowych.
Co się przyda do zabezpieczenia mebli na czas remontu?
Do solidnego zabezpieczenia mebli podczas remontu przyda się m.in.:
gruba folia malarska, która dobrze ochroni meble przed zadrapaniem zachlapaniem farbą, pyłem czy kurzem;
porządny koc – warto zabezpieczyć nim blat stołu i komody, zanim położymy na nich folię;
taśmy malarska, która przyda się zwłaszcza do mocowania folii, żeby się nie przesuwała po powierzchni mebli;
solidny karton w rolce lub arkuszach, którym możesz zabezpieczyć szczególnie – narożniki mebli, przeszklone witryny, plecione fronty szaf, czy podłogę, gdy przesuwamy sprzętów w pomieszczeniu;
solidne plandeki, które wykorzystasz wielokrotnie, zarówno do osłony mebli we wnętrzu, jak i ich ochrony przed deszczem czy promieniami słonecznymi – po wystawieniu sprzętów na zewnątrz budynku.
Jak zabezpieczyć meble tapicerowane na czas remontu?
Tapicerowane sofy, fotele, krzesła, designerskie pufy, szezlongi czy narożniki są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne podczas remontu. W siedziska czy oparcia wykończone dekoracyjną tkaniną łatwo wnika pył remontowy, a plamy z emulsji malarskich mogą bezpowrotnie zniszczyć materiał. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby farba z wałka czy puszki trwale pobrudziła dekoracyjną tapicerkę. Dlatego szczególnie zadbaj o ochronę mebli wypoczynków w czasie remontu. Zwykła folia malarska może okazać się niewystarczająca i zawodna. Sięgnij więc po folię budowlaną, która jest wykonana z grubego tworzywa i trudno ją rozerwać czy rozciągnąć. Owiń nią meble, upewniając się, że wszystkie powierzchnie są dokładnie przykryte. Nałóż pod folię dodatkową warstwę materiału (np. pled czy duże prześcieradło z gumką), aby chronić tapicerkę przed kurzem i zabrudzeniami. Upewnij się, że folia jest dobrze przymocowana i nie będzie się nie przesuwała podczas prac remontowych.
Regularne sprawdzaj stan zabezpieczeń na meblach, aby upewnić się, że chronią one sprzęty przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Jeżeli zauważysz, że ich powierzchnia uległa uszkodzeniu bez zbędnej zwłoki wymień folię czy karton na nowe. Po zakończeniu prac remontowych dokładnie oczyść meble zanim zaczniesz z nich znowu korzystać!
To też może cię zainteresować: Piękny projekt mieszkania w bloku. Tak urządził wnętrza architekt. Pomysł na modną aranżację salonu, sypialni i kuchni z nutą vintage
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?