MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planowane podwyżki za prąd w 2022 roku. Rachunki za energię elektryczną uderzą Polaków po kieszeni

Justyna Madan
Justyna Madan
Rachunki za prąd uderzą Polaków po kieszeniach
Rachunki za prąd uderzą Polaków po kieszeniach pixabay.com
Urząd Regulacji Energetyki przewiduje, że podwyżki cen za energię elektryczną będą dwucyfrowe. URE prowadzi negocjacje z firmami, szacuje się jednak, że „wzrosty będą dwucyfrowe.” Nowy cennik oraz stawki opłat na 2022 rok mają zostać opublikowane w okolicy 17 grudnia 2021.

Nie ma co do tego wątpliwości, że w przyszłym roku czekają nas bardzo duże podwyżki cen prądu. Ostateczne decyzje zostaną przedstawione w połowie grudnia. Na chwilę obecną URE prowadzi negocjacje w sprawie podwyżek cen taryf za energię elektryczną z największymi firmami w Polsce.

„Jesteśmy w trakcie prowadzenia korespondencji z przedsiębiorstwami, przedwczesne jest zatem wskazanie, jaki poziom cen lub stawek opłat prezes URE uzna ostatecznie za uzasadnione. Na tym etapie mogę powiedzieć, że szacujemy, iż wzrosty cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2022 roku będą dwucyfrowe” — poinformowała w TVN24 Biznes Magdalena Dąbrowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Regulacji Energetyki.

Prognozy cen prądu nie są optymistyczne

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2022 roku wzrosną o 12%. Ale na tym podwyżki się nie kończą. Wzrosnąć mają również ceny dystrybucji energii, a jest to druga część rachunku za prąd.

„Największe wzrosty cen związane są z opłatami za emisje CO2 oraz pośrednio wzrostem kosztu węgla. Komentarze prasowe wskazują, że firmy energetyczne chcą wnioskować o podniesienie taryf o 20-30 proc. Wysokość podwyżek zależna będzie od decyzji prezesa URE. Decyzja podejmowana jest na bazie kosztów generowania energii oraz jej dystrybucji" – podaje PIE.

Tym co wiadomo już na pewno, jest wzrost tzw. opłaty mocowej. Jest ona od 2021 roku doliczana do dystrybucyjnej części rachunku za prąd. Te pieniądze trafiają do wytwórców energii tylko za to, że są gotowi dostarczać prąd, czyli jest to tzw. „opłata za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego.”

Obecnie Prezes URE przyjmuje wnioski taryfowe od firm kontrolowanych przez państwo, tj. Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż. Innogy sama kształtuje cennik i nie musi w tym celu składać wniosku taryfowego do URE. Urzędnicy po analizie mają dwie możliwości: albo zatwierdzą propozycje, albo wezwą spółki do korekty. Przedsiębiorstwa wprowadzają je między 14. a 45. dniem od opublikowania stawek taryfowych przez Prezesa URE.

Tarcza antyinflacyjna

Rząd pracuje nad utworzeniem tarczy antyinflancyjnej, która ma pomóc najmniej zarabiającym Polakom. W planach są m.in. bony energetyczne. Jest to projekt rekompensat dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym, które dotyczy ok. 1 mln gospodarstw domowych. Kwota wsparcia będzie wpłacana co miesiąc, jej wysokość będzie zależeć od wielkości gospodarstwa domowego. Budżet bonów energetycznych ma wynosić 1,5-3 mld zł. Oznacza to, że średnio gospodarstwo domowe otrzyma 750-1500 zł przez cały 2022 r. Dzieląc to na miesiące daje to kwotę 60-130 zł.

„Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli” – powiedział 25 listopada premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że od stycznia do marca 2022 rząd obniży również stawkę VAT na energię elektryczną.

Eksperci alarmują, że inflacja w grudniu może sięgnąć nawet 8%. Na początku 2022 roku wszystko będzie zależało od skali podwyżek, m.in. cen energii elektrycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Planowane podwyżki za prąd w 2022 roku. Rachunki za energię elektryczną uderzą Polaków po kieszeni - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny