Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga szerszeni w Podlaskiem. Strażacy interweniowali już prawie 300 razy (zdjęcia)

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Plaga szerszeni w województwie podlaskim
Plaga szerszeni w województwie podlaskim OSP Nowogród
W tym roku strażacy interweniowali w związku z usuwaniem owadów ponad 2 razy więcej razy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Sprawdź, co robić w przypadku napotkania gniazda szerszeni.

Strażacy w tym roku mają pełne ręce roboty w związku z usuwaniem gniazd szerszeni. Do 13 sierpnia tego roku interweniowali 291 razy. W analogicznym okresie w zeszłym roku takich spraw było 128. Z kolei w całym 2020 roku, 304.

Co należy zrobić, jeśli zobaczymy gniazdo szerszeni w bezpośredniej okolicy siedzib ludzkich?

- Jeżeli zagrożenie występuje na terenie prywatnym to właściciel terenu, to według prawa powinien sam usunąć zagrożenie. Może również skorzystać z firmy świadczącej usługi w zakresie usuwania gniazd i rojów owadów. W przypadku, gdy teren, na którym znajduje się gniazdo szerszeni należy do gminy, to trzeba ten fakt zgłosić straży miejskiej lub biurze obsługi danej gminy, a następnie podać miejsce usytuowania i obiekt, którego zdarzenie dotyczy. Należy również sprawdzić, czy w okolicy nie znajdują się postronne osoby. W przypadku zaobserwowania szerszeni w budynkach użyteczności publicznej najlepiej jest wezwać profesjonalną firmę oferującą zwalczanie owadów. Można również powiadomić odpowiednie służby publiczne - mówi mł. kpt. Maciej Stefaniak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Należy pamiętać, że straż pożarna interweniuje jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami przyjmujący zgłoszenie, po analizie uzyskanych od osoby zgłaszającej informacji, może uznać interwencję zespołu ratowników straży pożarnej za bezzasadną, w przypadku braku bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi. Proponuje się wówczas zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd tych owadów. Jednostki ochrony przeciwpożarowej w celu ochrony ludności przed skutkami tego typu zdarzeń, zgodnie z „Zasadami postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych” wprowadzonymi przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, będą podejmować działania, w zależności od okoliczności zaistnienia danego zdarzenia - dodaje mł. kpt. Maciej Stefaniak.

Jeśli straż pożarna zainterweniuje, to w pierwszej kolejności ewakuuje ludzi poza strefę zagrożenia. Następnie strażacy podejmują niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda.

Jad szerszeni europejskich jest porównywalny z jadem pszczół i os, zawiera jednak nieznacznie większą dawkę toksyn. Jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna, to ukąszenie szerszenia nie są groźne dla człowieka. Jest jednak dużo boleśniejsze ze względu na większe żądło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna