MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płace 2018. Wynagrodzenia rosną w szybkim tempie. Kto dziś nie zarabia więcej niż 4 886,56 zł, ten jest poniżej przeciętnej

Andrzej Kubisiak/AIP
Maciej Jeziorek / Polska Press
Miesięczne wynagrodzenie brutto w marcu 2018 r. w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6,7 proc. niż przed rokiem i wyniosło 4886,56 zł - poinformował dziś, w środę 18 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. W niektórych branżach wzrost był szczególnie wysoki - np. w budownictwie aż o 14 proc.

Przy utrzymującej się od kilku miesięcy stosunkowo niskiej inflacji, wzrost nominalnego poziomu przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 6,7 proc., pozwala na realną poprawę dochodową wielu Polaków o ponad 5 proc.

Oczywiście analizując przeciętne wynagrodzenie mamy do czynienia jedynie z pracownikami średnich i dużych firm, a więc podmiotów, które relatywnie lepiej płacą na rynku. Stąd nie wszyscy odczuwają równomiernie wzrost płac. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze w 2016 roku, połowa Polaków zarabiała poniżej 3511 zł brutto. Jednak od tego czasu zaszły już niemałe zmiany rynkowe. Według Eurostatu na koniec 2017 roku w całej gospodarce nominalne koszty pracy wzrosły o 6,5 proc.r/r.
Na poziomie poszczególnych sektorów ten wzrost był jeszcze wyższy, bo w przypadku przemysłu ta dynamika wynosiła 9,1 proc., a w budownictwie nawet 14 proc. I o ile dla pracowników to dobra informacja, bo ich dochody wzrastają, to dla przedsiębiorców tak szybko rosnące koszty pracy, przy braku masowego podnoszenia cen, stają się kolejną i zyskującą na znaczeniu barierą hamującą rozwój firm.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło w marcu o 3,7 proc.r/r. Natomiast wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się o 6,7 proc .i wyniosły 4886,56 zł. Zdaniem eksperta Work Service obserwujemy obecnie stabilizację wzrostowych trendów na rynku pracy, ale ich skutki w coraz większym stopniu stają się barierą rozwojową. Rosnące koszty pracy i deficyty kadrowe wskazywane są obecnie przez przedsiębiorców jako wiodące wyzwania dla prowadzenia ich biznesów.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w marcu 2018 r. wyniosło 6205,3 tys. osób - poinformował dziś w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To wynik wyższy 3,7 proc. w stosunku do danych z ubiegłego roku.

Po zakończeniu pierwszego kwartału i zimy, rynek pracy wchodzi w fazę jeszcze większego rozgrzania. Popyt na pracowników będzie wzmagany czynnikami sezonowymi, a już wstępne dane Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za marzec pokazują, że sam początek wiosny przyczynił się do otwierania nowych rekrutacji.

Taniejący frank szwajcarski z jednej strony cieszy Polaków, a z drugiej straszy po nocach - czy nie są to złego początki? Chcesz wiedzieć więcej, po prostu kliknij w ten tekst!

Pracodawcy w mijającym miesiącu zgłosili do Urzędów Pracy 147 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, co było o ponad 13 proc. wyższym wynikiem niż w lutym. Jednak należy podkreślić, że podobnie jak w marcu tak i w kolejnych miesiącach będzie trudno o dynamiczną poprawę poziomów zatrudnienia, ze względu na coraz silniej kurczącą się podaż pracy. Jeszcze na początku roku analizy Komisji Europejskiej pokazywały, że w całej Unii Europejskiej większe trudności rekrutacyjne niż w Polsce występowały już tylko na Węgrzech, gdzie na znacznie mniejszą skalę wykorzystywana jest imigracja zarobkowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płace 2018. Wynagrodzenia rosną w szybkim tempie. Kto dziś nie zarabia więcej niż 4 886,56 zł, ten jest poniżej przeciętnej - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny