Płaca minimalna 2019. Podwyżka jednak wyższa? O ile? Rząd zdecyduje się na większą podwyżkę płacy minimalnej od stycznia?

Zbigniew Biskupski AIP
Marek Szawdyn / Polska Press
Wszystko rozstrzygnie się w ciągu kilku najbliższych dni. Do 15 września powinien ukazać się w Dzienniku Ustaw akt prawny ustanawiający formalnie wysokość płacy minimalnej obowiązującej od 1 stycznia 2019 r.; w konsekwencji także wyższej minimalnej stawki godzinowej. Wydawało się, że wszystko jest jasne: 2 220 zł i 14,50 zł za godzinę pracy. Jednak na przełomie sierpnia i września nastąpił gwałtowny zwrot akcji...

2 220 zł minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2019 roku! Taka była końcowa decyzja Rady Ministrów, przekazana do Rady Dialogu Społecznego w czwartek 14 czerwca.

Był spór, a teraz nowa dyskusja?

Wcześniej, we wtorek 12 czerwca Rada Ministrów wycofała tę kwestię z cotygodniowego posiedzenia wskutek sporu między ministrami - finansów oraz pracy. Ten drugi resort proponował wyższą podwyżkę - do 2 250 zł.
Ostatecznie stanęło na kwocie 2 220 zł, co wydawało się zwycięstwem minister finansów Teresy Czerwińskiej nad ministrem pracy Elżbietą Rafalską.
Taka kwota poszła do konsultacji społecznych, ale na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego zabrakło kworum, by podjąć stosowną decyzję. Wydawało się więc, że sprawa jest przesądzona, bo zgodnie z prawem ostatnie słowo należy w takiej sytuacji do rządu. Rada Ministrów stosowne rozporządzenie musi wydać do 15 września, a przyjęta w nim wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego od 1 stycznia kolejnego roku nie może być niższa od poddanych konsultacji organizacjom pracowników oraz pracodawców.

Nie może być niższa, ale prawo nie zabrania Radzie Ministrów nawet w ostatniej chwili podwyższyć takiej stawki. I zdaje się, że właśnie tak się stanie, bo naciski NSZZ "Solidarność" domagającego się wyższej podwyżki mają duże szanse na powodzenie.

Wszystko rozstrzygnie się prawdopodobnie albo 4 września, albo 11 września - na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń rządu.

Według informacji "Rzeczpospolitej" rząd zaakceptuje propozycję "Solidarności", by płaca minimalna od stycznia wyniosła 2 255 zł. Niby niewiele więcej - raptem 35 zł, ale Piotr Duda traktuje sprawę prestiżowo, "Solidarność" grozi wielką manifestacją.
Jeszcze wyższej podwyżki - do 2 360 zł, chciałoby OPZZ. Ten związek niezależnie od całej tej sprawy organizuje 22 września wielką manifestację wszystkich pracowników budżetówki, których płace - mimo dużej dynamiki wzrostu płac rynkowych - są praktycznie zamrożone od ośmiu lat. Postulat wyższej płacy minimalnej jest jednym z wielu.
Wbrew pierwotnym oczekiwaniom na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, 4 września nie zapadły w tej kwestii żadne nowe decyzje. Być może więc formalnościom stanie się zadość w kolejny wtorek. ta czy inaczej, do końca przyszłego tygodnia wszystko musi być jasne; 15 września przypada w sobotę a w ten dzień musi być już akt prawny w Dzienniku Ustaw.

Bankowość konwersacyjna to rewolucja w finansach większa niż konta internetowe czy nawet bank w telefonie. Warto z niej skorzystać, jak i gdzie? Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły.

Prawo wszystko reguluje

Zgodnie z obowiązującym prawem, do połowy czerwca rząd musi zdecydować o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w kolejnym roku. Tak wynika z przepisów prawa. Gwarantowana nimi podwyżka według tegorocznych danych makroekonomicznych powinna wynieść 117 zł. Ustalana automatycznie płaca minimalna powinna więc wynosić od 1 stycznia 2019 r. 2 217 zł.
Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę propozycja rządu podlega konsultacji w Komisji Trójstronnej, której rolę odgrywa obecnie Rada Dialogu Społecznego. Tam w ciągu miesiąca: 15 czerwca-15 lipca powinno być wypracowane wspólne stanowisko.

„Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do dnia 15 lipca. Uzgodniona przez Komisję Trójstronną wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, do dnia 15 września".

„W przypadku gdy Komisja Trójstronna nie uzgodni do 15 lipca wysokości minimalnego wynagrodzenia, wówczas decyzję o wysokości tego wynagrodzenia podejmuje Rada Ministrów i ogłasza, w drodze rozporządzenia, w Dzienniku Ustaw – w terminie do 15 września danego roku. Ustalona przez Radę Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od wysokości, którą Rada Ministrów zaproponowała Komisji Trójstronnej do negocjacji”.

Zadeklarowanie zakupu jako prezent już nie wystarczy. Specjalna grupa będzie ścigać klientów AliExpress i innych chińskich sklepów internetowych, egzekwując od nich cło i VAT. Kliknij w ten tekst, by poznać szczegóły.

Oznacza to, że w ciągu dwóch niespełna najbliższych miesięcy można spodziewać się stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Potwierdzi ono, że ostatecznie minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2019 roku wynosić będzie 2 220 złotych a minimalna stawka – od 1 stycznia 2019 r. to 14,50 zł za godzinę pracy, czy jednak więcej

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
szałpał

A co to jest 2250?? to jest 1634 zł na rękę i co ja mam za to waciki kupić zaje... podwyżka a kawałek dalej 1500 ale Euro. to MY w końcu jesteśmy w tej Europie czy nie.
ps. i nie pierdolcie że w Niemczech koszty są wysze, są ale nie dużo (dużo droższe są za to usługi np mechanik albo budowlanka) Niemiecka benzyna kosztuje 1,20 euro Polska 5 zł gdzie to droższe życie?? co do droższych usług niedawno (w maju) zepsuła mi się skrzynia biegów w Oplu Astrze H 1,9CDTI (zablokowała się) regeneracja Lożysk itd. 3000 zł kuzyn ma taką samą Astrę tylko że ja mam kombi a on kabrio w sierpniu miał to samo (mieszka w niemczech) zapłacił 1500 Euro no niby drożej ale ja Inżynier biotechnolog w Polskiej Firmie Farmaceutycznej mam na rękę 2200 a on Budowlaniec w niemieckiej Firmie 2000 (tylko że Euro) więc nie p...

Dodaj ogłoszenie