Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKS Nova zawiesi połączenia w powiecie sokólskim, ale wrócą weekendowe autobusy do Łap

Andrzej Matys
Andrzej Matys
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Kurier Poranny/Archiwum
W 2023 roku PKS Nova zawiesi kursy autobusów w powiecie sokólskim – informuje spółka m.in. na Twitterze. Kwota, którą powiat chce przeznaczyć na przewozy jest za mała, aby utrzymać połączenia. Prezes Novej liczy jednak, że starostwo sokólskie porozumie się ze swoimi gminami. Zapowiada też, że w styczniu wrócą weekendowe połączenia z Białegostoku do Łap.

Czytelniczka z Łap poskarżyła się, że w listopadzie PKS Nova zlikwidowała wiele połączeń na trasie Łapy - Białystok – Łapy. Jak pisała szczególnie brakuje połączeń z Białegostoku m.in. o godz. 9.30, 11.00 czy 18.30. - W tych godzinach jest problem z powrotem do Łap, zwłaszcza, od kiedy pociągi pospieszne nie zatrzymują się w Uhowie i pisała czytelniczka.

- Zawiesiliśmy niektóre relacje weekendowe z Białegostoku do Łap. Konkretnie chodziło o połączenia sobotnie o godz. 8.30 i niedzielne o godz. 10.10. Powodem tych decyzji były braki kadrowe i wyniki przeliczeń przychodów w czasie weekendów. Mogę jednak zadeklarować, że około połowy stycznia 2023 roku, przywrócimy te połączenia. Widzę w nich potencjał, szczególnie ze względu na zawieszone połącznia kolejowe na trasie do Uhowa – zapowiada prezes PKS Nova Marcin Doliasz.

Jak dodaje, powrót autobusów na trasy będzie możliwy, ponieważ spółka pozyskała dużo kontraktów w związku z dowozem dzieci i udało jej się zatrudnić ponad 15 kierowców.

W przypadku połączeń autobusowych w powiecie sokólskim sprawa jest trudniejsza. Chodzi o 300 tys. km i współfinansowanie przewozów o czym prezes Novej rozmawia z wójtami. Starostwo sokólskie, jako organizator połączeń na terenie powiatu, korzystało ze środków Funduszu Przewozów Autobusowych (3 zł/km), przy ustawowym wkładzie powiatu 0,3 zł/km.

- Taką umowę podpisaliśmy w styczniu zeszłego roku. Niestety, zmieniły się realia i tylko za paliwo płacimy teraz więcej o 55 proc. Rozmawiam z samorządami z powiatu sokólskiego o współfinansowaniu przewozów, ale jeszcze nie mogę powiedzieć, jakie kwoty wchodzą w grę. Sprawę traktuję jako naszą misyjność, dla realizacji, której potrzebujemy (jednak) dopłaty – wyjaśnia prezes PKS Nova.

Czytaj również:

Wiadomo jednak, że „kilka samorządów nie chce dołożyć starostwu do połączeń na terenie powiatu”. Teraz starosta zatwierdził tylko kwotę 3,50 zł/km przy 300 tys. km, co daje ponad 1 mln zł. Tymczasem, aby pokryć koszty przewozów trzeba około 4 zł/km.
Chcieliśmy rozmawiać ze starostą sokólskim o finansowej stronie połączeń autobusowych na terenie powiatu, ale Piotr Rećko odmówił wypowiedzi naszej redakcji.

- I to jest problem, bo w ramach swoich możliwości, starostwo sfinansowało to, co mogło. Słyszę jednak, że jest nadzieja i światło w tunelu, że sprawa zmierza do szczęśliwego finału. A trzeba przyznać, że nie utrzymamy tych linii tylko z przychodów z biletów. One zawsze działały w ramach użyteczności publicznej, więc bez wsparcia Funduszu Przewozów Autobusowych, budżetów gminnych i starostwa nie jesteśmy w stanie ich utrzymać – przyznaje Marcin Doliasz.

Dodajmy, że Fundusz Przewozów Autobusowych (3 zł/km) wymaga wkładu własnego – dzisiaj 0,5 zł/km, a na przewozy starostwo sokólskie ma zarezerwowane w budżecie ponad milion zł.

Czytaj również:

- Wiem jednak, że starostwo wyczerpało swoje możliwości finansowe i rozmawia z samorządami ze swego terenu. Jak też próbuje rozmawiać z sokólskimi gminami i jak słyszę jest wola wypracowania porozumienia, choć wiadomo, że rozmowy o wydawaniu gminnych pieniądzach łatwe nie są – mówi Marcin Doliasz.

Prezes przyznaje, że PKS Nowa jest w trudnej sytuacji, bo musi wyrobić zezwolenia przewozowe, do czego potrzebne są decyzje samorządów o współfinansowaniu przewozów. Dodaje, że przed rokiem autobusy w powiecie sokólskiego ruszyły na trasy bodaj 5 stycznia. Liczy więc, że gminom uda się w końcu osiągnąć porozumienie i przyszłoroczne kursy zostaną zachowane.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny