Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwnice Pałacu Branickich w Białymstoku po remoncie. Zwiedzanie już w niedzielę. Za darmo (zdjęcia, wideo)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Piwnice Pałacu Branickich w Białymstoku po remoncie. Zwiedzanie już w niedzielę. Za darmo
Piwnice Pałacu Branickich w Białymstoku po remoncie. Zwiedzanie już w niedzielę. Za darmo Wojciech Wojtkielewicz
Piwnice Pałacu Branickich w Białymstoku po remoncie białostoczanie będą mogli obejrzeć po raz pierwszy. Powstała tam niezwykła ścieżka edukacyjna. Czegoś takiego w naszym mieście jeszcze nie było.

Piwnice Pałacu Branickich w Białymstoku po remoncie

Udostępnienie tych podziemi zwiedzającym będzie dla Białegostoku tym, czym dla Włoch są atrakcje starożytnego Rzymu. Tak powiedział siedem lat temu architekt Zenon Zabagło, gdy pisaliśmy, że Uniwersytet Medyczny zamierza odnowić piwnice Pałacu Branickich.

Pałac Branickich: Piwnice dostępne dla zwiedzających (zdjęcia)

I efekt faktycznie budzi wrażenie. Pełno tu zdjęć, rysunków i rzeźb. Królują jednak multimedia. Z szeregu przepięknych animacji dowiemy się o dziejach pałacu. Mamy tu i wizualizację zamku, który stał tu jeszcze przed czasami Branickich i powiewające na wietrze swastyki, które wisiały na budynku w czasie okupacji niemieckiej. Można się też dowiedzieć, że w miejscu dzisiejszego dziedzińca pałacowego już w IV wieku naszej ery istniała osada. Dzięki jednej z prezentacji multimedialnych możemy „uczestniczyć” w pożarze pałacu, jaki miał miejsce w lipcu 1944 roku.

– Oprócz filmów mamy też sporo nagrań audio. Można odsłuchać ciekawe historie z dziejów pałacu, ale też opowieści o pierwszych studentach naszej uczelni z lat 50. XX wieku – Magdalena Grassmann, kierowniczka działającego w pałacu muzeum historii medycyny i farmacji.

Piwnice Pałacu Branickich otwarte dla turystów

Jedna z opowieści mówi o tym jak po śmierci Józefa Stalina zebrano wszystkich studentów w sali kolumnowej i kazano płakać. Nagle na dziedziniec wjechał pijany student na rowerze. – Miał zostać wydalony ze studiów. Wybronił się mówiąc, że Stalin był mu drogi jak ojciec i z tego powodu musiał się upić – śmieje się Grassmann.

W piwnicach można zresztą zobaczyć popiersi Stalina czy obraz Włodzimierza Lenina. Pamiątki po PRL-owskich dziejach pałacu.

Niedzielne (9 września) zwiedzanie jest darmowe. Odbędzie się w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Planowane są cztery wejścia - o godz. 10, 12, 13.30 i 15.30.

Ci którzy nie skorzystają będą mogą zwiedzać piwnice od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17. Żeby wybrać się na spacer trzeba najpierw zapowiedzieć się dzwoniąc do muzeum. Oto numer: 85 748 54 05

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny