Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piter: Wojna - recenzja. Szymun Wroczek rozpoczyna Uniwersum Metro 2035

(adek)
Piter: Wojna - recenzja. Szymun Wroczek rozpoczyna Uniwersum Metro 2035
Piter: Wojna - recenzja. Szymun Wroczek rozpoczyna Uniwersum Metro 2035 materiały promocyjne
Uniwersum Metro 2035. Szymun Wroczek "Piter: Wojna"

„Piter: Wojna” to druga książka Szymuna Wroczka przedstawiająca postapokaliptyczny świat po wojnie nuklearnej. Twórca „Pitera” wraca do petersburskiego metra, ale tym razem ma zamiar wyprowadzić je na powierzchnię. Przedsmak tego dał nam już w pierwszej części:

„– Człowiek to szczytowe osiągnięcie ewolucji! – zawołał Uber. – Czy bydlaki nie wiedzieliście tego? Od najdalszych kresów aż do Moskwy, od południa za polarny krąg… chodzi człowiek pełen czułej troski… - Czerwony skinhead kroczył z rozmachem, swobodnie. – Jak gospodarz wśród ojczystych łąk…”

Wroczek, choć doskonale czuje klimat Uniwersum Metro 2033 i świetnie się w nim odnajduje, swoim najnowszym dziełem rozpoczyna nowy cykl. Uniwersum Metro 2035 nie zrywa z pierwowzorem Dmitrija Głuchowskiego, ale rozszerza je o świat zewnętrzny. Opuszcza ciasne, hermetyczne i względnie bezpieczne tunele, na rzecz przerażającej i nieznanej powierzchni. Jednocześnie daje ludzkości nadzieję, na odzyskanie panowania nad napromieniowaną i opanowaną przez mutanty Ziemią.
„Piter: Wojna” to również bogate studium ludzkich zachowań i charakterów. Kreacje bohaterów nie są sztampowe, a ich decyzje nieprzewidywalne, dzięki czemu książka czyta się bardzo dobrze i do końca trzyma w napięciu. Tych, którzy czytali pierwszą część, z pewnością ucieszy fakt, że jeden z głównych bohater, których spisaliśmy na straty, wcale nie umarł. Uber – ironizujący skinhead, który dostał w kość od życia tak samo fizycznie jak i psychicznie, powraca ze świata zmarłych. W tej książce poznajemy go na nowo – oczami innych bohaterów. Jednak jest to ten sam brutalny, a jednocześnie inteligentny osiłek, który uparcie dąży do celu postępując według własnego kodeksu.

Dlaczego warto przeczytać drugą powieść „Piter: Wojna”? Chociażby dlatego, że pierwsza część Mroczka była jedną z najlepszych książek Uniwersum Metro 2033, a obecna jest jej godną kontynuację. Jeśli nie chcecie przegapić rozpoczęcia cyklu UM 2035, który z pewnością będzie kontynuowany, koniecznie zapoznajcie się tą pozycją.

Zobacz też:
Metro 2035. Nowa książka Glukhovskiego [RECENZJA]

Uniwersum Metro 2033. Szepty zgładzonych na różnym poziomie**

Uniwersum Metro 2033. Dzielnica Obiecana. Pierwsza książka serii, która przenosi historię do Polski

Uniwersum Metro 2033. Mrówańcza Rusłana Mielnikowa w dobrym klimacie

Uniwersum Metro 2033. Dziedzictwo przodków. Atomowa zagłaga w Kaliningradzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny