MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT za 2021 rok - do kiedy złożyć? Te terminy trzeba znać. A co jeśli nie złożę zeznania? KAS PIT-37 i PIT-38 zaakceptuje automatycznie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Do kiedy złożyć PIT za 2021? Standardowy termin, by złożyć zeznanie podatkowe w 2022 mija dokładnie 30 kwietnia i jest to sobota. Co to oznacza dla zobligowanych do złożenia PITów? Dodatkowy czas. Można z powodzeniem zrobić to online - bez wychodzenia z domu. Wystarczy podejrzeć przygotowany przez skarbówkę druk i go zaakceptować lub nanieść zmiany. – Usługa Twój e-PIT działa stabilnie i jest cały czas monitorowana – tłumaczy w rozmowie ze strefą Biznesu Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska. Jednocześnie przypomina, że standardowym terminem rozliczenia rocznego PIT jest 30 kwietnia. A co z tymi, którzy nie zdążą na czas złożyć zeznania podatkowego?

PIT za 2021 rok. Jak działa obecnie system do rozliczania deklaracji? Po uruchomieniu 15 lutego pojawiały się błędy, np. brak wszystkich zeznań podatkowych?

Magdalena Rzeczkowska: Usługa Twój e-PIT działa stabilnie i jest cały czas monitorowana. Statystyki zmieniają się dynamicznie i wskazują, że ta forma rozliczenia cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Zeznania podatników udostępnione w usłudze zostały oparte na informacjach z PIT-11 będących w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W przygotowanym zeznaniu mogły nie być widoczne wszystkie informacje PIT-11 w sytuacji, gdy np. płatnik nie wysłał w terminie informacji do urzędu skarbowego, dotarły one do urzędu z opóźnieniem lub wysłana informacja zawierała błędy. Po zaktualizowaniu przygotowanych w usłudze zeznań o pozostałe informacje PIT-11, po zalogowaniu do Twój e-PIT podatnik powinien zobaczyć prawidłowo przygotowane zeznanie, które może edytować i wysłać.

Usługa e-PIT. Co muszą wiedzieć i jakie dokumenty muszą przygotować osoby, które chcą skorzystać z tej usługi?

W usłudze Twój e-PIT przygotowaliśmy zeznania roczne dla osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36 z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zalogować do e-Urzędu Skarbowego można się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego umożliwia korzystanie z wielu różnych usług KAS.

Do samej usługi Twój e-PIT można też zalogować się podając nr PESEL lub NIP i datę urodzenia oraz dane podatkowe z dokumentów PIT czyli kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r. oraz jedną z kwot przychodu z informacji od płatnika, np. z PIT-11 od pracodawcy, którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Jeżeli korzystamy z przysługujących ulg i odliczeń to powinniśmy mieć dokumenty potwierdzające poniesione wydatki np. darowizny czy wpłaty na IKZE.

Twój e-PIT. Chcemy się rozliczać w ten sposób?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa już po raz czwarty udostępniają usługę Twój e-PIT. Z roku na rok rozliczenie elektroniczne cieszy się coraz większą popularnością. Twój e-PIT jest jedną z najpopularniejszych e-usług administracji publicznej. W 2019 r. podatnicy złożyli 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r. Dzięki usłudze Twój e-PIT wpłynęło wtedy blisko 7 mln e-PIT-ów. W 2020 r. blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 r. elektronicznie zostało złożonych 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad 10 mln przez usługę Twój e-PIT.

1 procent w rozliczeniu PIT. Co z przysługującymi nam odliczeniami i przekazaniem 1 proc.?

Złożenie zeznania przez Twój e-PIT umożliwia korzystanie z przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń np. ulgi na dzieci. Można przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy w zeznaniu wskazać organizację, której chcemy pomóc.

Jeżeli podatnik udzielał takiego wsparcia OPP w ubiegłym roku, to w rozliczeniu PIT za 2021 rok, przygotowanym dla niego przez KAS, automatycznie podany został nr KRS tej OPP, którą wskazał w zeznaniu za 2020 r. Oczywiście, o ile nadal figuruje ona w wykazie OPP uprawnionych do otrzymania 1% podatku prowadzonym przez Narodowy Instytut Wolności.

W jaki sposób opłacimy podatek lub uzyskamy zwrot. W jaki sposób należy to uwzględnić w rozliczeniu?

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, mają wskazany swój mikrorachunek podatkowy i mogą wygodnie zrealizować płatność online. W przypadku zaakceptowanych automatycznie zeznań PIT-37 i PIT-38, urząd skarbowy w ciągu miesiąca wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty. Wpłata podatku w terminie wskazanym w przesłanej informacji, jest wpłatą dokonaną w terminie, a zatem nie uiszcza się od niej odsetek.

Jeżeli podatnik składa e-PIT to zwrot nadpłaty podatku otrzymuje szybciej niż w przypadku zeznań papierowych. Urząd skarbowy przelewa kwotę na jego rachunek bankowy w terminie do 45 dni zamiast do trzech miesięcy.

Które dane trzeba wpisywać ręcznie?

W zeznaniu przygotowanym przez KAS uwzględnione są między innymi: dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, ulga dla osób do 26. roku życia. W rozliczeniu należy dodać dane o innych ulgach i odliczeniach np. uldze termomodernizacyjnej, uldze na internet czy przekazanych darowiznach, które chcemy odliczyć. W przypadku zeznania PIT-36 można wprowadzić np. dane dotyczące przychodów z najmu czy dochodów z zagranicy.

W usłudze Twój e-PIT podatnik może zmienić sposób rozliczenia na wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Może wskazać lub zmienić organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1% swojego podatku, a także dodać lub zmienić rachunek bankowy do zwrotu nadpłaty podatku.

Ile deklaracji już złożono za pośrednictwem e-PIT?

Aktualnie mamy już blisko 2 miliony zeznań złożonych przez Twój e-PIT.

Do kiedy podatnicy mają czas na złożenie zeznania podatkowego?

Standardowym terminem rozliczenia rocznego PIT jest 30 kwietnia. Ponieważ w tym roku ten dzień wypada w sobotę to możemy rozliczyć się do poniedziałku 2 maja. Do tego dnia w usłudze Twój e-PIT można wprowadzać modyfikacje w zeznaniach PIT-36, PIT-37 i PIT-38.

Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Dzięki temu rozliczenie będzie złożone w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Natomiast zeznanie PIT-36 nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem terminu na jego złożenie ponieważ w zdecydowanej większości wymaga uzupełnienia przez podatnika.

Jeżeli z rozliczenia wynika podatek do zapłaty to należy go wpłacić w terminie określonym na złożenie zeznania czyli do 2 maja. W sytuacji gdy z zeznań PIT-37 i PIT-38 zaakceptowanych automatycznie będzie wynikała konieczność dopłaty podatku, to urząd skarbowy powiadomi o tym podatnika. Od momentu otrzymania takiej informacji ma on 7 dni na zapłatę podatku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PIT za 2021 rok - do kiedy złożyć? Te terminy trzeba znać. A co jeśli nie złożę zeznania? KAS PIT-37 i PIT-38 zaakceptuje automatycznie - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny