Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT na ostatnią chwilę - co warto wiedzieć

Rozmawiała: Izabela Krzewska
PIT na ostatnią chwilę - co warto wiedzieć
PIT na ostatnią chwilę - co warto wiedzieć
W poniedziałek upływa termin rozliczenia się z fiskusem. O czym powinni pamiętać ci, którzy czekają z tym do ostatniej chwili? Jakie najczęściej błędy popełniają podatnicy, jak ich uniknąć? - odpowiada Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku W tym roku kampania PIT-owa trwa dłużej niż zwykle. fot. Izba Skarbowa w Białymstoku

Radosław Hancewicz: Ponieważ 30 kwietnia wypada w sobotę, czas na złożenie PIT-a mamy do 2 maja. W poniedziałek urzędy skarbowe będą pracować w normalnych godzinach. Namawiam jednak, żeby mimo wszystko nie czekać ze złożeniem zeznania podatkowego do ostatniej chwili.

Ale niekoniecznie musimy dostarczyć PIT osobiście.

Możemy wysłać go pocztą - wówczas liczy się data stempla pocztowego - oraz w wersji elektronicznej, nawet nie wychodząc z domu. Na wysłanie PIT-a przez internet teoretycznie mamy czas do końca poniedziałku, czyli do godziny 23.59. Ale należy pamiętać, że dowodem złożenia zeznania w wersji elektronicznej jest tzw. UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. Jeżeli złożymy zeznanie na 5 minut przed północą 2 maja, a nastąpi jakaś awaria internetu, może się okazać, że zeznanie „nie wejdzie” do systemu Ministerstwa Finansów i nie będziemy w stanie wydrukować UPO, które de facto jest „pieczątką” potwierdzającą złożenie zeznania. To oznacza, że nie złożymy PIT-a w terminie.

Jakie konsekwencje grożą „spóźnialskim”?

Muszą się liczyć z mandatem. Na jego wysokość wpływa wiele czynników: ile się spóźnimy, czy to my musimy dopłacić fiskusowi, czy to nam przysługuje zwrot podatku. Urząd skarbowy indywidualnie podchodzi do każdej sprawy.

A co w sytuacji, kiedy złożymy zeznanie w terminie, ale z błędami?

Podatnik może złożyć korektę. Jeśli sami się nie zorientujemy, że popełniliśmy błąd, urzędnicy wezwą nas do poprawienia go. Ewentualnie  poinformują o możliwości przesłania skorygowanego zeznania.

A jakie pomyłki najczęściej zdarzają się podatnikom?

Brak podpisu, błędy rachunkowe przy zaokrągleniach kwot przy wyliczaniu podatku, w których trzeba uwzględnić kwotę „wolną”.

Ryzyko popełnienia błędów maleje przy korzystaniu z systemu e-Deklaracje.

Formularz w formie elektronicznej sam „podpowiada”  jakich danych nie wpisaliśmy, sumuje liczby z odpowiednich rubryk, wylicza podatek.

Podatnicy chyba już przekonali się, że to szybszy i łatwiejszy sposób rozliczenia się z fiskusem.

Od początku roku w województwie podlaskim przez internet złożono ponad 155 tys. e-PIT-ów. To więcej niż za cały poprzedni rok podatkowy. A do końca tegorocznej kampanii zostało jeszcze kilka dni. To też pierwszy rok, w którym liczba e-PIT-ów przewyższa liczbę tych w wersji papierowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny