PIT bez niektórych dochodów

Redakcja
PIT bez niektórych dochodów
PIT bez niektórych dochodów
Każdy, kto zarabia, musi złożyć do urzędu skarbowego roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT. To wiemy wszyscy. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że są dochody, których nie wpisujemy w deklaracji. Które?

Na złożenie PIT-u w Urzędzie Skarbowym mamy jeszcze sporo czasu. Ale już za moment zaczną spływać do nas informacje od pracodawców, ile zarobiliśmy w 2013 r. Jak co roku - będziemy musieli je połączyć i zawrzeć w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego, zwłaszcza jeśli działamy na własną rękę i zarabialiśmy w kilku miejscach jednocześnie.  Warto już teraz zastanowić, które dochody muszą, a które nie muszą być wykazane. 

- W myśl artykułu 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym generalnie podlegają wszystkie uzyskiwane przez nas dochody. Warto przy tym podkreślić, że w przypadku, gdy uzyskujemy dochody z więcej niż jednego źródła, opodatkowaniu podlega suma wszystkich zarobków. Są jednak wyjątki

– wyjaśnia Łukasz Rzemieniecki, Dyrektor Oddziału Tax Care w Białymstoku.
Podatku dochodowego nie zapłacimy gdy otrzymujemy pieniądze z działalności rolniczej lub gospodarki leśnej. Nieopodatkowane będą również przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn, lub przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków – powstałe w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej lub z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Nie wpisywane w PIT
Jeśli uzyskujemy dochód podlegający opodatkowaniu, nie zawsze musimy go wykazać w zeznaniu, a nawet zapłacić od niego podatek. Pierwszy wyjątek od obowiązkowego wpisania w formularz PIT, stanowią dochody uzyskiwane przez podatnika, które zostały uprzednio opodatkowane ryczałtem przez płatnika podatku dochodowego. Są to odsetki bankowe, dywidendy, a także  różnego rodzaju dochody pochodzące z funduszy inwestycyjnych.

Zwolnione ustawą
Warto, by podatnik zwrócił szczególną uwagę na przychody, które zostały zwolnione z podatku.

- Katalog przychodów, które nie powodują powstania obowiązku podatkowego został przedstawiony w artykule 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajdziemy tam około 130 różnych świadczeń. Wiele z nich uzależnione jest od spełnienia dodatkowych warunków lub limitowane określoną kwotą, jak np. stypendia dla studentów

– wyjaśnia Łukasz Rzemieniecki z Tax Care.  Do najważniejszych przychodów zwolnionych z opodatkowania należą różnego rodzaju świadczenia rodzinne, a więc dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, jak również świadczenia pieniężne otrzymywane z Funduszu Alimentacyjnego. Warto podkreślić, że zasada ta dotyczy także kwoty otrzymywanej w związku z wychowaniem dziecka do 25 roku życia. Nie zapłacimy również podatku od zasiłków porodowych, ani od becikowego.

Powinniśmy również wiedzieć, że we wspomnianym wykazie przychodów zwolnionych z opodatkowania zostały ujęte zapomogi otrzymywane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, jak również długotrwałej choroby lub śmierci, jednakże do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Zeznanie zerowe
Pamiętajmy, że nawet w przypadku, gdy kwota osiągniętego przez podatnika dochodu nie przekracza w skali roku 3091 zł należy złożyć zeznanie podatkowe. W zeznaniu w pozycji, w której wykazuje się podatek należny wpisujemy, w takiej sytuacji, 0 zł.

- W takim przypadku pobrane zaliczki na PIT otrzymamy z powrotem jako nadpłatę podatku.

- przypomina Łukasz Rzemieniecki, Dyrektor Oddziału Tax Care w Białymstoku.

Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie