Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pismo trzeba odebrać

Donata Żmiejko
Na odebranie pisma poleconego mamy czternaście dni
Na odebranie pisma poleconego mamy czternaście dni
Wyjeżdżałem do krewnych w Niemczech. W tym czasie listonosz zostawiał awizo na odbiór przesyłki z sądu – był to odpis pozwu. Sąd uznał, że go odebrałem. Czy można się odwoływać? – zapytał Pan Mariusz.

Sąd doręcza pisma procesowe przez pocztę, komornika, woźnych, a także przez tzw. sądową służbę doręczeniową. Jednak regułą jest dokonywanie doręczeń przez pocztę. Pisma wysyła się jako przesyłki zwykłe lub polecone, zaś doręcza się je za potwierdzeniem odbioru.

Trzeba zawiadomić o zmianie adresu

 

 W kodeksie postępowania cywilnego zostały przewidziane różne sposoby doręczenia. Mogą być one dokonane bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób. Tak, więc może być doręczenie właściwe, tj. do rąk adresata lub zastępcze, tj. dokonane do rąk innej osoby. Doręczenia dokonuje się w mieszkaniu, miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie. W związku z tym strony i ich przedstawiciele ustawowi mają obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie swego zamieszkania. Obowiązek ten trwa do prawomocnego zakończenia postępowania. W razie zaniedbania tego obowiązku, pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem jakby zostało doręczone, chyba że nowy adres jest znany sądowi.

Doręczenia nie dokonuje się w dni ustawowo wolne od pracy oraz w porze nocnej. Jednak istnieje wyjątek od tej zasady – można doręczyć pismo adresatowi w dni wolne od pracy, jak też w porze nocnej tylko w wyjątkowych wypadkach, za uprzednim zarządzeniem prezesa sądu.

Do rąk domownika albo awizo

 

 Jeśli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi, a gdyby i jego nie było – administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi (właściwemu organowi gminy), jeżeli te osoby nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu przesyłki. Należy podkreślić, iż przepis ten odnosi się wyłącznie do adresatów będących osobami fizycznymi.

Można się usprawiedliwić

 

W przypadku, gdyby pismo odebrała osoba postronna, która następnie nie oddała pisma adresatowi, to może on wykazać, iż np. celowe działanie danej osoby uniemożliwiło mu zapoznanie się z treścią tak doręczonego pisma. W ten sposób obali on domniemanie, iż doręczenie zostało dokonane prawidłowo. Jeżeli jednak nie będzie można dokonać doręczenia, pismo przesłane pocztą zostanie złożone w placówce pocztowej, z jednoczesnym pozostawieniem awizo.

Terminy

 

Natomiast jeżeli adresat lub jego domownik odmawia przyjęcia pisma, to pozostawia się je w miejscu doręczenia, a gdyby to było niemożliwe, pismo przesłane pocztą składa się – uprzedzając o tym – w placówce pocztowej lub w urzędzie właściwej gminy. Data odebrania pisma przez adresata albo data, w której termin odbioru upłynął, jest datą doręczenia złożonego pisma. Datą tą jest także data pozostawienia pisma w miejscu doręczenia.

Należy zauważyć, iż odbierający pismo potwierdza odbiór i jego datę własnoręcznym podpisem. W sytuacji gdyby odbierający nie mógł lub nie chciał tego uczynić, doręczający sam oznacza datę doręczenia oraz wyjaśnia przyczyny braku podpisu.

W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie 7 dni, kiedy jest ona złożona na poczcie lub w urzędzie gminy (miasta), pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty pierwszego zawiadomienia. Nieodebranie pisma w ciągu tych 14 dni skutkuje tym, że doręczenie uważa się za dokonane, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny