W czerwcu 2001 roku ukazał się pierwszy numer "Puszczyka" - czasopisma przyrodniczego dla dzieci i młodzieży, wydawanego przez Białowieski Park Narodowy. W grudniu tego roku drukarnię opuścił już dwudziesty numer.
Czasopismo posiada numerację ciągłą, co oznacza, że nie dzieli się ona na poszczególne lata wydań. "Puszczyk" wychodzi dwa razy w roku, a poszczególne numery są przypisane do połączonych pór roku: wiosna - lato, jesień - zima.
Pomysł wydawania "Puszczyka" zrodził się jesienią 2000 roku w wyniku współpracy pracowników Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN i Światowego Funduszu Na Rzecz Przyrody (WWF).
Czasopismo adresowane jest przede wszystkim do uczniów klas IV, V, VI szkół podstawowych i młodzieży gimnazjów z terenu powiatu hajnowskiego. W zamyśle redakcji jest, aby treści zawarte w "Puszczyku" były przydatne także do wykorzystywania na lekcjach przez nauczycieli. Dlatego czasopismo:
- przekazuje dzieciom i młodzieży wiedzę o historii i walorach przyrodniczych regionu Puszczy Białowieskiej, w tym Białowieskiego Parku Narodowego
- rozwija ich zainteresowania tematyką przyrodniczą,
- podnosi świadomość ekologiczną,
- uwrażliwia na piękno otaczającej przyrody.
Jednocześnie dzieci są zachęcane do udziału w redagowaniu "Puszczyka". Aktywizuje się je w ten sposób do samodzielnej pracy, wpływa na rozwijanie umiejętności i uzdolnień, a przy okazji wyłania spośród najmłodszych mieszkańców regionu osoby szczególnie utalentowane. Na łamach czasopisma publikowane są opowiadania dzieci, ich wiersze i prace plastyczne, co służy promocji pierwszych przejawów ich twórczości.
Obok stałych rubryk poświęconych przyrodzie i historii Puszczy oraz Parku Narodowego, w każdym numerze zamieszczane są miejscowe gawędy i legendy, kąciki - literacki i plastyczny, zagadki i krzyżówki. Ogłaszane są także przyrodnicze konkursy.
Redaktorem naczelnym pierwszych trzech numerów "Puszczyka" była mgr Monika Kurzawa - ówczesna kierowniczka Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN.
Jesienią 2002 roku jej funkcję przejęła mgr inż. Anna Gierasimiuk - obecna kierowniczka Zespołu Wydawnictw i Komunikacji Społecznej BPN, która prowadzi pismo do chwili obecnej.
Od dziewiątego numeru "Puszczyk" uzyskał barwne okładki zewnętrzne, w kolorze drukowane są też wkładki z rysunkami zwierząt lub roślin. Pismo było finansowane początkowo z funduszy WWF i WFOŚiGW w Białymstoku, aktualnie przez NFOŚiGW. Ukazuje się w nakładzie 4,5 tysiąca egzemplarzy (wcześniej w nakładach pięć, a następnie cztery tysiące).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?