Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Wasilewski z robotem w finale Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Ten robot wielozadaniowy, skonstruowany przez białostockiego gimnazjalistę Piotra Wasilewskiego, wszedł do finału Konkursu Naukowego E(x)plory. Walczył głównie ze studentami.
Ten robot wielozadaniowy, skonstruowany przez białostockiego gimnazjalistę Piotra Wasilewskiego, wszedł do finału Konkursu Naukowego E(x)plory. Walczył głównie ze studentami. Anatol Chomicz
Robot jest wielozadaniowy, stylizowany na saperski. Stworzył go Piotr Wasilewski, uczeń Publicznego Gimnazjum nr 13 w Białymstoku. I za to znalazł się w finale Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory.

Ma ramię, którym może manipulować niewielkimi przedmiotami o wadze do 200 gramów - opisuje swojego robota Piotr Wasilewski. - A dzięki temu, że jest na gąsienicach, może pokonywać niewielkie przeszkody. Jest sterowany pilotem, ale można to robić również przy pomocy komputera.

Konstrukcja gimnazjalisty z Białegostoku tak spodobała się oceniającym w Festiwal Naukowym E(x)plory, że znalazła się w jego finale. - Piotrek konkurował głównie ze studentami - mówi Grzegorz Nowik, nauczyciel informatyki z PG 13. - Nie ma tam gimnazjalistów i uczniów szkół średnich.

Finał E(x)plory będzie to wielkie międzynarodowe, trzydniowe święto nauki, podczas którego m.in. zaprezentowane zostaną projekty naukowe młodzieży z całego świata. Odbędzie się ono w Gdyni od 27 do 29 marca. Zwycięzcy wezmą udział w zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży.

Osiągnięcie Piotrka nie dziwi tych, którzy go znają i pracują z nim na co dzień. Zdaniem nauczycieli z jego szkoły, pod względem znajomości elektroniki i programowania gimnazjalista znacznie przewyższa już poziom szkoły średniej.

- Jest niesamowicie inteligentny, daleko wykracza poza możliwości innych uczniów - ocenia Grzegorz Nowik. - My, nauczyciele, jesteśmy w tyle za nim.

Konstruowaniem Piotrek interesuje się od 10. roku życia. Zaczynał od modelarstwa, później były proste konstrukcje mechaniczne. A kilka lat temu spodobały mu się roboty.

Ten, który przygotował na festiwal E(x)plory, kosztował zaledwie około 300 zł. Piotrek w swojej konstrukcji wykorzystał elementy pochodzące wyłącznie z odzysku. Na przykład gąsienice stworzył z łańcucha rowerowego. Różne części przynosili mu znajomi, np. elementy z drukarki.
Zdolny gimnazjalista przyznaje, że roboty zajmują dość ważne miejsce w jego życiu. - To dla mnie pasja, hobby, sposób na spędzanie wolnego czasu. Zobaczę, dokąd mnie to zaprowadzi - mówi.

Elektronika to nie jedyna pasja Piotrka. Zakwalifikował się też do ostatniego etapu wojewódzkich konkursów z angielskiego i fizyki. Jego szkoła zgłosiła go do miejskiego programu "Talenty XXI wieku". Będzie więc miał szansę na uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez naukowców na uczelniach wyższych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny