Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Domalewski dostał Paszport Polityki 2020. Reżyser z Łomży nagrodzony za reżyserię fabuły „Jak najdalej stąd” (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Piotr Domalewski 30 września 2020 roku promował swój film w kinie Helios w Białymstoku
Piotr Domalewski 30 września 2020 roku promował swój film w kinie Helios w Białymstoku Jerzy Doroszkiewicz
Piotr Domalewski otrzymał Paszport Polityki 2020. Urodzony w Łomży reżyser za pełnometrażowy debiut reżyserski „Cicha noc” zdobył Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, dziesięć Orłów Polskiej Akademii Filmowej i pierwszą nominację do Paszportu POLITYKI. Teraz zdobył tę nagrodę za perfekcyjnie skonstruowany i zagrany dramat społeczny „Jak najdalej stąd”.

Piotr Domalewski zdobył Paszport Polityki 2020 za reżyserię fabuły „Jak najdalej stąd”

W „Jak najdalej stąd” jest bardzo uniwersalna historia – o dziecku, które poszukuje relacji z ojcem

- mówił mi Piotr Domalewski na spotkaniu w Białymstoku. Myślę, że prędzej czy później każdy musi się z tym zmierzyć. A

ta historia wydarzyła się naprawdę – opowiedziano mi o chłopaku, który jedzie za granicę, żeby sprowadzić ciało ojca do Polski. Tak mnie poruszyła, że postanowiłem o tym zrobić film. Taka historia mogłaby się przydarzyć każdemu i każdy może w niej zobaczyć część siebie.

Piotr Domalewski odżegnuje się od porównywania go do twórców społecznych apeli.

Moja bohaterka w filmie w rozmowie z matką odpowiada na jej pytanie: Wszystko dobrze? - „Nie, nie jest dobrze. Jest jak jest”. Mam wrażenie, że ta polska rzeczywistość emigracyjna, to jest to co jest. Bardzo lubię – to co jest. Nie lubię tego ani upiększać, ani deprecjonować albo wyśmiewać. Niczego innego nie ma. Lubię dla siebie samego tę rzeczywistość nazywać, a emigracja jest elementem naszej rzeczywistości i dlatego lubię ten temat.

Uważam, że moje kino bardzo mocno funkcjonuje w kontakcie z widzem i z bohaterem. Po prostu – opowiadam historie i zabieram widza w jakąś podróż. Sam takie filmy lubię. „Jak najdalej stąd” to film, na którym można się pośmiać, popłakać – takie kino środka, które najbardziej mnie dotyka i które lubię najbardziej. Rozrywka i refleksja – czego chcieć więcej od kina?

Czytaj całość: Piotr Domalewski: Nie jest dobrze, jest jak jest. Nowy film reżysera z Łomży "Jak najdalej stąd" już w kinach (zdjęcia)

Kim jest Piotr Domalewski

Reżyser, scenarzysta, dramaturg, aktor (rocznik 1983). Pochodzi z Łomży. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Zaczynał jako aktor Teatru Wybrzeże, grając m.in. w spektaklach Anny Augustynowicz. Gościnnie występował na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu oraz w warszawskim Teatrze Roma, gdzie dał się poznać jako utalentowany wykonawca piosenki aktorskiej. Jest laureatem nagród im. Jana Świderskiego za rok 2010 oraz im. Jacka Woszczerowicza za rolę Teda Bundy'ego w przedstawieniu „Versus” wg Rodrigo Garcii. Popularność zdobył m.in. dzięki rolom w „Barwach szczęścia”, „Czasie honoru”, „Historii Roja”.

Równolegle do aktorstwa Piotr Domalewski rozwijał swoje umiejętności pisarskie i reżyserskie. Jest współautorem surrealistycznego scenariusza serialu „Mały zgon” Juliusza Machulskiego. Na planie „Demona” był asystentem Marcina Wrony. W trakcie studiów reżyserskich na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach nakręcił kilka znakomitych etiud, m.in. „Obcego”, opowieść o tajemniczej podróży nocą i narastających lękach inspirowaną „Człowiekiem bez właściwości” Roberta Musila, a nieco później błyskotliwą przypowieść dziejącą się na budowie „60 kilo niczego”. W 2017 r. ostry, refleksyjny, oparty na wyrazistych dialogach, wiarygodnej psychologii dramat rodziny i pełnometrażowy debiut reżyserski Domalewskiego „Cicha noc” zdobył Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, dziesięć Orłów Polskiej Akademii Filmowej i pierwszą nominację do Paszportu POLITYKI.

Czytaj też: Piotrem Domalewski: „Cicha noc” obrazem Polaków

Równie perfekcyjnie skonstruowany i zagrany dramat społeczny „Jak najdalej stąd” zdaniem Barbary Hollender portretuje ludzi, którzy nie nadążyli za transformacją, zostając ze swoimi rozbudzonymi ambicjami w świecie bez perspektyw.

Czytaj recenzję: Piotr Domalewski – Jak najdalej stąd. Zofia Stafiej jako typowa nastolatka (zdjęcia, wideo)

„Znać tu dobrą szkołę Kena Loacha – realistyczne kino, w którym jest miejsce i na diagnozę społeczną, i na czułe spojrzenie na człowieka. W filmie Domalewskiego ta ostra diagnoza dotyczy Polaków, naszego stosunku do Zachodu – roszczeniowego, pełnego kompleksów i nieufności, cwaniactwa, zadawnionego poczucia krzywdy” – chwali Tadeusz Sobolewski.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny