studniówki
  2020

  To już ostatnie studniówki!

  Rozwiń
  studniówki
  Zwiń
  Piotr Bojarski – Biegacz

  Piotr Bojarski – Biegacz

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Piotr Bojarski, dziennikarz „Gazety Wyborczej” napisał sprawny kryminał nawiązujący do historii esbeckich mordów na księżach katolickich.
  Piotr Bojarski ukończył studia historyczne na UAM, pracuje jako dziennikarz oraz reporter "Gazety Wyborczej" w Poznaniu. Przez kilkanaście

  Piotr Bojarski ukończył studia historyczne na UAM, pracuje jako dziennikarz oraz reporter "Gazety Wyborczej" w Poznaniu. Przez kilkanaście lat opisywał kulisy polityki, ostatnio odkrywa tajemnice historii. ©Wydawnictwo Czwarta Strona

  Sprawne pióro i zdolność obserwacji czynią „Biegacza” ciekawym świadectwem roku 2016, kiedy Piotr Bojarski tworzył swoją powieść. W roli głównego bohatera, detektywa amatora, obsadził nauczyciela historii w gimnazjum. Musi on znosić sztubackie żarty o „zimnym Lechu”, ale odmawia pójścia z młodzieżą na film „Smoleńsk”. Dostrzega czarne marsze, ale z przekąsem dystansuje się od informacji Gazety Wyborczej o zawieszeniu likwidacji gimnazjów. Nie zostawia za to suchej nitki na nieudolności policji w odnalezieniu sprawców zabójstwa byłego opozycjonisty.

  Samo śledztwo, prowadzone paradoksalnie bardzo sprawnie, nie ujmuje inteligencji ani czytającym ani piszącemu tę powieść.
  Za to – jak w porządnym kryminale – jest okazją do przypomnienia panoramy polskich losów. Czasów pierwszej „Solidarności”, stanu wojennego, internowań, wreszcie zbrodniczej działalności SB. Mimo, że te ostatnie informacje jako żywo przypominają notkę z Wikipedii, każde przypomnienie o zabójstwie nie tylko bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ale też i białostockim podpaleniu plebanii, na której mieszkał jego bliski znajomy, ks. Stanisław Suchowolec są cenne. Obecność w pop kulturze wzmacnia przecież tylko pamięć o ofiarach tych, którzy nadal są obecni w Polsce, ciesząc się intratnymi posadami lub wysokimi emeryturami.

  „Biegacz” napisany jest lekkim piórem, a dzięki wspomnianym odwołaniom do historii Polski, nie jest wyłącznie błahą rozrywką. Pod pretekstem kryminału nie pozwala zapomnieć o mrocznych kartach polskich losów.

  Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Domy na sprzedaż w cenie mieszkania

  Domy na sprzedaż w cenie mieszkania

  Mieszkanie marzeń - styczeń

  Mieszkanie marzeń - styczeń

  Oto lista najbardziej popularnych ginekologów - Białystok, woj. podlaskie

  Oto lista najbardziej popularnych ginekologów - Białystok, woj. podlaskie