Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIK zaprasza na promocję książki „Rok pierwszy. Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w województwie białostockim (sierpień 1944 – lipiec 1945)”

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
mat. prasowy
Dziś (28.02) o godz. 17.00 w Podlaskim Instytucie Kultury odbędzie się spotkanie i promocja książki „Rok pierwszy. Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w województwie białostockim (sierpień 1944 – lipiec 1945)”. Publikacja jest efektem wieloletnich prac archiwistów z białostockiego oddziału IPN. Czytelnik znajdzie tu szerokie spektrum zagadnień odnoszących się do życia społecznego i politycznego regionu oraz to w jakich realiach funkcjonowali mieszkańcy Białegostoku, z jakimi represjami musieli się zmagać, ze strony komunistycznego aparatu represji po wkroczeniu na te tereny Armii Czerwonej.

Książka „Rok pierwszy. Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w województwie białostockim (sierpień 1944 – lipiec 1945)” to ponad 130 dokumentów opracowanych pod względem naukowym przez Barbarę Bojaryn-Kazberuk i Jerzego Autuchiewicza.

Czytelnik dowie się jak wyglądała pełna dyspozycyjność UB wobec Sowietów, bezwzględna walka z podziemiem niepodległościowym, której celem było podporządkowanie komunistom całego społeczeństwa. Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Komunistyczny aparat represji” zbiera w jednym miejscu dokumenty przechowywane w archiwum IPN, przez co stają się one bardziej dostępne przeciętnemu odbiorcy.

Publikacja zawiera też zasady organizacji, funkcjonowania, czy tworzenia kadr polskiego aparatu represji oraz ich stopień podporządkowania Sowietom. Wpisuje się w nurt wydawnictw źródłowych, które przybliżają pierwszy okres funkcjonowania naszego regionu, po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej i po wkroczeniu na te tereny Armii Czerwonej.

Czytelnik znajdzie tu szerokie spektrum zagadnień odnoszących się do życia społecznego i politycznego regionu oraz to w jakich realiach funkcjonowali mieszkańcy Białegostoku, z jakimi represjami musieli się zmagać, ze strony komunistycznego aparatu represji po wkroczeniu na te tereny Armii Czerwonej.

W publikacji zawarte zostały również informacje odnośnie tego jak powstawał rodzimy aparat represji. Wydawnictwo źródłowe przybliża czytelnikom nieznane wcześniej wydarzenia, także personalia konkretnych osób, zarówno ze strony aparatu represji, ale też członków podziemia niepodległościowego.

Więcej szczegółów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny