Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijmy wodę z Wasilkowa. Urzędnicy zachęcają do spożywania kranówki

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Picie wody z kranu jest zdrowe, oszczędne i ekologiczne
Picie wody z kranu jest zdrowe, oszczędne i ekologiczne Pixabay
Przekonują o tym władze Wasilkowa i zachęcają do picia wody kranowej. - Musi być ona przebadana - przypomina dr Zbigniew Zwierz, białostocki lekarz, były Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku.

Za piciem wody z kranu przemawiają istotne argumenty. Ekologiczny - najważniejszy, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Pijąc wodę z kranu w prosty sposób możemy wyeliminować plastik pochodzący z butelek z naszych gospodarstw domowych i zmniejszyć w Gminie Wasilków ilość produkowanych śmieci – mówił Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa.

- Warto wiedzieć, że wyprodukowanie plastikowej butelki o pojemności jednego litra wymaga wykorzystania aż trzech litrów wody. Plastikowe odpady zanieczyszczają środowisko naturalne na masową już skalę. Dlatego promujemy ograniczenie zużycia opakowań plastikowych - dodaje Dominika Jocz, wiceburmistrz Wasilkowa.

Gmina wraz Wodociągami Białostockimi zainaugurowała akcję „Pijmy wodę z Wasilkowa”.

- Nasza woda spełnia wszystkie normy rozporządzenia Ministra Zdrowia, niejednokrotnie z „zapasem”. Jest więc bezpieczna dla zdrowia, a także czysta mikrobiologicznie, zawiera niezbędne ilości składników mineralnych, nie trzeba jej przegotowywać czy dodatkowo filtrować. Ponadto jest systematycznie badana pod względem jakości - od ujęcia wody aż do kranu u odbiorcy - zapewnia Krzysztof Kita, rzecznik Wodociągów Białostockich, które zaopatrują w wodę gminę Wasilków i Białystok.

Przypomina, że do picia nadaje się woda zimna, za którą ­– do wodomierza głównego – są odpowiedzialne przedsiębiorstwa wodociągowe. Woda ciepła jest poza ich kompetencjami i służy wyłącznie do celów sanitarnych.

Co ważne, picie wody z kranu jest także oszczędne.

- Wyprodukowanie jej metra sześciennego kosztuje 3,82 zł, zaś mineralnej – ok 2000 zł. Picie kranówki jest nie tylko bardzo wygodne, ale z pewnością wesprze domowy budżet – uważa Adrian Łuckiewicz.

Dr Zbigniew Zwierz, białostocki lekarz przypomina, że woda musi być przebadana.

- Jeśli wodą z kranu ulicznego można umyć ręce, to można ją także pić. Unikajmy za to wody z fontann - ostrzega dr Zwierz. - Woda, która trafia do poubliczneogo użytku powinna być badana przez służby do tego uprawnione, a więc najpierw musi trafić do laboratorium wodociągu, a następnie Sanepid pobiera wodę z kranu u końcowych odbiorców. Może być to mieszkanie prywatne, sklep bądź kran uliczny. I wydaje werdykt czy nadaje się ona do bezpiecznego użytku.

Powinniśmy zwracać uwagę na to czy woda jest przezroczysta. Wtedy można ją pić. Zaniepokoić powinny nas jej mętność, kolor brunatny (jeśli woda jest żelazista), zielony (jeśli są glony, sinice), bądź zapach. Gdy te normy są nieodpowiednie, sanepid nakazuje zamknięcie wodociągu, jego płukanie lub nawet wymianę rur.

- Jeśli mamy wątpliwości co do jakości wody, możemy skontaktować się z sanepidem, by pobrał próbki wody do badania. Jednak za takie indywidualne badanie należy zapłacić

Ile litrów wody potrzeba do uzyskania 1 kg wołowiny? Te objętości są powalające!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny