Odkryciem są zaskoczeni naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, gdzie najczęściej żyją żubry.
- Widocznie samotnik zrobił sobie wycieczkę i poznawał świat - żartuje dr Tomasz Samojlik z Instytutu Biologii Saków PAN w Białowieży.
Przypomina, że żubry-samce prowadzą samotny tryb życia. Najczęściej latem oddalają się poza puszczę, a zimą dołączają do grupy. Łatwiej im wtedy o pożywienie.
- Jednak jak na razie to jedyny taki przypadek, by żubr oddalił się aż tak daleko - mówi dr Tomasz Samojlik.
Tak zdziwiony nie jest Jarosław Krawczyk z białostockich Lasów Państwowych. - Czasami zdarzają się wędrówki żubrów. Słyszałem kiedyś, że takiego osobnika spotkano w Puszczy Augustowskiej. Przyszedł albo ze strony białoruskiej, albo z Puszczy Knyszyńskiej - mówi Krawczyk.
Licealiści z Łap sfotografowali żubra z ukrycia w ramach projektu e-Przyrodnik. Jest realizowany przez IBS PAN w Białowieży. Wzięło w nim udział około 100 uczniów z 10 podlaskich szkół. - Udało nam się zrobić zdjęcia sarny, jelenia, dzika, ale nie spodziewaliśmy się, że zarejestrujemy biegnącego żubra . Chociaż pan leśniczy uprzedzał, że można go spotkać w lesie - mówi Renata Rodowicz-Holak, nauczycielka biologii w łapskim liceum, opiekunka grupy uczniów.
Podobno żubr w lesie koło Łap żyje od trzech lat.
- Zadomowił się u nas. Spotkałem go kilka razy - zapewnia Wiesław Porowski, leśniczy z Leśnictwa Pietkowo. Sądzi, że żyje tu jeszcze jeden żubr. Leśniczy bowiem zauważył tropy mniejszego osobnika.
Zobacz koniecznie: Pietkowo koło Łap. Żubr mieszka w pobliskim lesie od pięciu lat (wideo)