Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy krok na giełdę

(ab)
Pierwszy krok, jaki powinien wykonać przyszły giełdowy inwestor to wybór biura maklerskiego. Warunkiem prowadzenia operacji giełdowych jest posiadanie rachunku inwestycyjnego w biurze maklerskim.

Które lepsze, które gorsze? - przy wyborze biura maklerskiego należy kierować się wieloma czynnikami. Większość z z nich dotyczy kwestii finansowych.
Przede wszystkim powinny interesować nas koszty, jakie będzie ponosił inwestor w związku z założeniem i/lub prowadzenia rachunku inwestycyjnego. W chwili obecnej otwarcie rachunku w większości biur maklerskich jest bezpłatne, natomiast prowadzenie w większości jest płatne.
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego biura należy prześledzić tabelę prowizji maklerskich od wartości interesujących nas instrumentów. Zawierając transakcję na giełdzie, biuro maklerskie pobiera od nas prowizję za wykonaną usługę. W przypadku prowizji maklerskich należy zwrócić uwagę zwłaszcza na kwoty stałe w prowizji. W tabeli prowizji mamy przykładowo zapis: 0,5% wartości transakcji, ale nie mniej niż 7,50 zł. Jest to ważne zwłaszcza dla inwestorów zawierających małe transakcje, dla których owe 7,50 zł może stanowić 5% wartości transakcji. W takim przypadku cały nasz zysk może pochłonąć prowizja maklerska.
Istotną sprawą jest czy wolne środki finansowe są oprocentowane; jeśli tak, to w jakiej wysokości. Zainteresujmy się czy dane biuro maklerskie pośredniczy w uzyskaniu kredytu na zakup papierów wartościowych na rynku wtórnym (tzw. linia kredytowa) i na rynku pierwotnym, a także jaka jest wysokość i koszt takiego kredytu.
Warto zwrócić też uwagę na sprawy przyziemne, ale istotne. Sprawdźmy lokalizację biura, jeżeli zamierzamy składać zlecenia osobiście, lub liczbę stanowisk telefonicznych (numerów telefonów), jeżeli będziemy kontaktować się z biurem przez telefon. Dobrze jest też zorientować się, co możemy załatwić przez telefon, a co będzie wymagało osobistego pojawienia się w biurze i jaki jest czas przekazywania naszego zlecenia na giełdę.
W dobie internetu istotnym czynnikiem jest dostęp do serwisów internetowych danego biura i możliwość składania dyspozycji przez sieć. Zorientujmy się także jakie są możliwości składania zleceń w innym oddziale lub w punkcie obsługi klienta danego biura maklerskiego.
Sprawdzenie tych wszystkich informacji będzie kosztowało trochę czasu i zachodu, ale w ostatecznym rozrachunku na pewno się opłaci. Dobrym źródłem informacji jest internet i różnorodne publikacje - zawarte tam informacje i zestawienia powinny ułatwić wybór biura maklerskiego, które najlepiej zajmie się naszymi pieniędzmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny