MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza nagroda za stoisko z tradycją. Gospodynie z Nowego Dworu nagrodzone na festiwalu Smaki Podlasia

agsa
fot.: Krzysztof Duszyński
Deszczowa aura nie przeszkodziła w degustacji przepysznych regionalnych smakołyków przygotowanych przez gospodynie z całego województwa podlaskiego. Podczas I Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia nie zabrakło licznych konkursów, warsztatów, na których można było nauczyć się przygotowywać m.in. lizaki odpustowe oraz podziwiać występy zespołów folklorystycznych. Organizatorami przedsięwzięcia są Województwo Podlaskie i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).

I Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia to już ostatnie w tym sezonie wydarzenie zorganizowane na świeżym powietrzu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

W ramach imprezy wystąpiły liczne zespoły ludowe z różnych stron województwa podlaskiego. Były to m.in. grupa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wasilkowie, zespół „Podlasie” z Szepietowa, zespół „Dąbrówka” z Dąbrowy, zespół „Malwianki” ze Studzianek, zespół z Turośli oraz „Narwianie”.

W niedzielne popołudnie rozstrzygnięto konkursy „Jesienny Smak” dla Kół Gospodyń Wiejskich i „Smak Podlasia 2022” dla producentów lokalnych oraz „Stoisko z Tradycją” i „Tradycyjny oraz współczesny strój gospodyni wiejskiej”. Uczestnikom festiwalu pogratulował marszałek Artur Kosicki.

­­­­- To wydarzenia pokazuje jak piękne jest nasze województwo. Ja tylko mogę serdecznie za to wszystko co robicie dla naszej tradycji kulinarnej i historycznej podziękować – mówił marszałek. - Cieszę się, że ta konkurencja wśród Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych producentów była bardzo duża. Widać po licznych stoiskach, że województwo podlaskie ma się czym pochwalić nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. My jako Zarząd Województwa Podlaskiego będziemy dążyli, żeby usłyszał o Was cały świat.

W pierwszej z wymienionych kategorii zwyciężyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Olmoncianki” z Olmont, które przyrządziły potrawę „Paleta jesieni z buzą”. Główne składniki dania to warzywa, które rosną w ogrodzie jesienią. W zamyśle „Olmoncianek” najważniejsze było, aby żółty kolor dyni oraz czerwony burak nawiązywały kolorystyką do barw jesieni.

W konkursie „Smaki Podlasia 2022” wśród producentów lokalnych najwyższą lokatę zdobyło Gospodarstwo Rolne Artur Partuszewicz za kiszoną kapustę.

Wśród nagrodzonych stoisk zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii „Stoisko z Tradycją” otrzymało KGW „Nowedworzanki” w Nowym Dworze.

Kolejną rywalizacją wśród Pań z Kół Gospodyń Wiejskich był konkurs pn. „Najpiękniejszy strój podlaskich kół gospodyń wiejskich 2022” rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: strój tradycyjny oraz współczesny wizerunek gospodyni. Komisja konkursowa oceniała dodatki dobrane do stroju (np. buty, nakrycia głowy, biżuteria) – zgodne z tradycją stroju województwa podlaskiego oraz sposób prezentacji.

W kategorii stroju tradycyjnego pierwsze miejsce powędrowało do KGW w Przystawańcach, zaś zwycięskim współczesnym wizerunkiem gospodyni okazał się strój zaprojektowany przez KGW w Rogienicach Wielkich.

Jarmark sztuki ludowej i regionalnych kulinariów to punkt programu, bez którego nie może się obejść żadna z imprez plenerowych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Nie zabrakło twórców ludowych oraz lokalnych producentów żywności i rolników zarejestrowanych w bazie Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego, którzy zaprezentowali swoje wyroby szerokiemu gronu odbiorców.

„Smaki Podlasia” są również okazją do inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. W ramach tego wydarzenia goście mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji – wśród nich: ze spotkania z autorkami książki „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego Część I” wydanej sumptem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, możliwości zwiedzania z przewodnikiem wystawy stałej „Sztuka ludowa Podlasia” oraz wystawy czasowej „Polska tkanina dwuosnowowa”, czy z podziwiania rekonstrukcji historycznych w wykonaniu Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego.

Źródło: Wrota Podlasia

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny