Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza działka w podstrefie SSSE została już sprzedana

Paweł Chojnowski [email protected]
Pierwsza działka w podstrefie SSSE została już sprzedanaPrezes SSSE Robert Żyliński wręcza łopatę prezydentowi Łomży
Pierwsza działka w podstrefie SSSE została już sprzedanaPrezes SSSE Robert Żyliński wręcza łopatę prezydentowi Łomży Tadeusz Krassowski
Jedna firma wzięła udział w przetargu na sprzedaż działek w łomżyńskiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przy produkcji mebli w powstałym zakładzie PHU Okleina zostanie zatrudnionych sześć osób.

Kiedy w grudniu ub. r. rząd zatwierdził rozszerzenie SSSE m.in. o podstrefę łomżyńską, mówiło się o zatrudnieniu w zakładach tu powstałych nawet 200 osób. Zanim jednak inwestorzy stworzą nowe miejsca pracy, muszą kupić działki i wybudować owe zakłady.

Na razie pierwsza firma, która zainwestuje w podstrefie deklaruje, że zatrudni docelowo sześć osób. Przetarg na sprzedaż działki o pow. 0,4225 ha przy ul. Akademickiej i Spokojnej w Łomży wygrała (jako jedyny startujący w przetargu oferent) firma PHU Okleina Kazimierz Domurat z Łomży, oferując za nieruchomość 540 tys. zł netto. Zainwestuje w podstrefie ok. 1,8 mln zł (do końca 2017 r.) i zamierza uruchomić produkcję frontów do mebli kuchennych i innych prefabrykatów przetwórstwa drewna.

Czy fakt, że tylko jeden podmiot wziął udział w przetargu i kupił niewielką nieruchomość (łącznie wystawiono sześć działek o powierzchni 5,2 ha) może niepokoić? Prezes SSSE uspokaja.

- Cieszymy się, że już w pierwszy przetargu udało się nam zbyć pierwszą nieruchomość. Zasady funkcjonowania w strefie ekonomicznej dla łomżyńskich przedsiębiorców wciąż są nowością. Tymczasem już w tak krótkim okresie promocji tego mechanizmu pomocy publicznej udało się nam znaleźć wielu zainteresowanych

- podkreśla Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi oferentami. W pierwszym przetargu udało nam się sfinalizować rozmowy z firmą Okleina. Ten etap pozwoli nam na zbliżenie się do wymagań przedsiębiorców, a im na dopasowaniu biznesplanów. Inwestycje takie buduje się czasami nawet w okresie dwóch -trzech lat. Należy zgrać finansowanie inwestycji, zamówień maszyn i całość budowy z terminami, które są potem zawarte w zezwoleniu wydawanym przez zarząd strefy.

Jak tłumaczy prezes, ogłoszenie kolejnych przetargów będzie uzależnione od  stanu przygotowania przedsiębiorców. Zainteresowanie działkami (a także oczywiście ulgami podatkowymi wynikającymi z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej) jest bowiem bardzo duże.

Łomżyńska podstrefa SSSE liczy niemal 8 ha. Nieruchomości są objęte decyzjami prezydenta o warunkach zabudowy dla inwestycji polegających na: budowie budynków produkcyjno - usługowych, magazynowo - składowych i biurowo - administracyjnych.
Miasto ze sprzedaży działek (czym zajmuje się SSSE) otrzymuje 14 proc. plus VAT. 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny