MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi ukraińscy uczniowie rozpoczynają naukę w podlaskich szkołach. Pomóc w tym mają zmiany w przepisach

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
07-03-2022 bialystok konferencja piontkowski szkoly dla ukraincow fot. wojciech wojtkielewicz / kurier poranny / gazeta wspolczesna / polska press
07-03-2022 bialystok konferencja piontkowski szkoly dla ukraincow fot. wojciech wojtkielewicz / kurier poranny / gazeta wspolczesna / polska press Wojciech Wojtkielewicz
Do Polski trafia coraz więcej uchodźców z dotkniętej wojną Ukrainy. Pierwsze dzieci zza wschodniej granicy, trafiają już trafiają do podlaskich szkół.

Na ponad tydzień po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Polsce pojawiło się już ponad milion uciekających przed wojną uchodźców. Jako że granicę przekraczają głownie kobiety z dziećmi, w polskim systemie oświatowym do tej pory pojawiło się już kilka tysięcy młodych Ukraińców.

- W skali całego kraju nie ma ich jeszcze zbyt wielu. Jednak spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni, te liczby będą sięgały z dziesiątek czy nawet setek tysięcy - mówił podczas poniedziałkowej konferencji w Podlaskim Kuratorium Oświaty (7.03) Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Polityk przypomniał, że w kraju funkcjonują przepisy, w ramach których przebywający na terenie naszego kraju cudzoziemcy, są traktowani w szkołach tak samo jak ich polscy koledzy. Do tego mają zapewnioną dodatkową opiekę językową.
Będą też dodatkowe zajęcia języka polskiego oraz wyrównywanie różnic programowych. Teraz, wraz z napływem ukraińskich uczniów, przewidywana jest możliwość utworzenia oddziałów przygotowawczych, w których mogliby mieć pomoc osób znających i polski i ukraiński.

- Damy organom prowadzącym prawo do tego, aby bardzo elastycznie tworzyły te oddziały przygotowawcze. By mogły to być także oddziały międzyszkolne czy międzygminne - zdradza Piontkowski.

Okazuje się, że pomocą nauczyciela będzie mogła zostać osoba bez specjalnych wymaganych dotychczas kwalifikacji. Wystarczy komunikatywnie posługiwać się językiem polskim i ukraińskim. Przewidywane są też luzowania dotyczące Karty Nauczyciela, m.in. zniesienie limity nadgodzin dla nauczycieli.

- Te zmiany w przepisach mają ułatwić przyjęcie dzieci z Ukrainy, zaadaptowanie ich do polskiego systemu edukacji. Spodziewamy się, że przez te najbliższe kilka miesięcy sytuacja wyjaśni się i będziemy wiedzieli za kilka miesięcy, co dalej, czy te dzieci pozostaną na stałe w polskim systemie edukacji – powiedział wiceminister.

To na tym poziomie podejmowane będą decyzje, czy dziecko z Ukrainy, w zależności od stopnia znajomości języka polskiego, trafi do istniejącej już klasy, do oddziału przygotowawczego czy może potrzebna mu będzie dodatkowa nauka języka polskiego.

Obecnie w województwie podlaskim do szkół i przedszkoli uczęszcza już około 50 dzieci i młodzieży z Ukrainy. W samym Białymstoku jest to ponad 20 osób.

– Wojna na Ukrainie, napływ uchodźców, powoduje, że przed samorządami stają kolejne zadania. Zajmujemy się sprawami, które wymagają rozwiązania. I jedną z nich jest kwestia związana z edukacją dzieci i młodzieży, która trafia i trafiać będzie do Polski, w tym też do Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Sukcesywnie spotykamy się, jesteśmy w kontakcie z dyrektorami miejskich przedszkoli i szkół. Dyrektorzy zostali poinformowani, jakie przepisy w tym zakresie obowiązują.

W Szkole Podstawowej nr 20 uczą się dwie dziewczynki, jedna w IV, druga w VII klasie.

– Nasza szkoła ma już pewne doświadczenie. Od 1,5 roku przyjmujemy dzieci z Białorusi, więc wiemy, jak z nimi pracować - mówi Mariusz Sokołowski, dyrektor SP nr 20. - Teraz nasi uczniowie bardzo życzliwie podeszli do dziewczyn z Ukrainy. Myślimy już na nad kolejnymi rozwiązaniami, jak je integrować, co zrobić, by czuły się bardziej bezpiecznie i by jak najszybciej nauczyły się języka polskiego.

W planach wychowawców jest zaangażowanie nowych uczennic w spotkania pozalekcyjne.

- Chcemy pokazać Białystok, nasze najpiękniejsze zakątki, opowiedzieć o naszej historii, żeby czuły się u nas jak w domu - zdradza Małgorzata Popko, wychowawczyni VII klasy.

Przyjmowanie dzieci z Ukrainy do białostockich przedszkoli:
Dzieci z Ukrainy są przyjmowane do publicznych przedszkoli oraz obejmowane wychowaniem przedszkolnym na identycznych zasadach jak obywatele polscy.

Dzieci przebywające w Białymstoku przyjmowane są bezpośrednio przez dyrektorów przedszkoli, na wolne miejsca, bez względu na miejsce zamieszkania.

Aby ustalić, które przedszkola dysponują wolnymi miejscami, można kontaktować się bezpośrednio z pracownikami Departamentu Edukacji – tel. 85 869 6370, 85 869 6340, 85 869 6350.

Przyjmowanie uczniów z Ukrainy do białostockich szkół podstawowych:
Aby zapisać dziecko do szkoły podstawowej należy zgłosić się do dyrektora szkoły, w obwodzie której mieszka dziecko. Dzieci mogą zostać przyjęte również do szkoły innej niż obwodowa, jeżeli dysponuje ona wolnymi miejscami.

Poziom klasy, do której zostanie przyjęte dziecko, zostanie ustalony na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę ukraińską, a w przypadku ich braku na podstawie informacji udzielonych przez rodzica/opiekuna. Dokumenty nie muszą być tłumaczone na język polski. Szkoły udzielają pomocy również w zakresie nauki języka polskiego.

Pomoc związaną z zapisaniem dziecka do szkoły podstawowej można uzyskać w Departamencie Edukacji – tel. 85 869 6333, 85 869 6492, 85 869 6347.

Przyjmowanie uczniów z Ukrainy do białostockich szkół ponadpodstawowych:
Młodzież przebywająca w Białymstoku przyjmowana jest bezpośrednio przez dyrektorów szkół ponadpodstawowych na wolne miejsca, bez względu na miejsce zamieszkania. Jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, uczniowie są kwalifikowani i przyjmowani na podstawie dokumentów (świadectwa, zaświadczenia wystawionego przez zagraniczną szkołę) potwierdzających ukończenie szkoły lub kolejnego etapu kształcenia. W przypadku braku dokumentów – uczniowie do szkół ponadpodstawowych przyjmowani są na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.

W przypadku pytań i wątpliwości związanych z przyjmowaniem do szkół ponadpodstawowych można skontaktować się z Departamentem Edukacji – tel. 85 869 6344, 85 869 6345. Pracownicy udzielają pomocy tylko w języku polskim.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny