Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięćset lat Bielskiej Ikony Bogurodzicy

Anna Klimowicz
Konferencji na temat Bielskiej Ikony Bogurodzicy przewodniczył metropolita Sawa
Konferencji na temat Bielskiej Ikony Bogurodzicy przewodniczył metropolita Sawa
W miniony weekend wyznawcy prawosławia świętowali jubileusz 500-lecia Bielskiej Ikony Matki Bożej.

Słynąca wieloma cudami Bielska Ikona Bogurodzicy pochodzi z przełomu XIV I XV wieku. Namalowana na grubej lipowej desce należy do typu Hodegitria. Ikona została podarowana w 1507 roku przez Helenę - córkę cara Iwana III i żonę księcia litewskiego Aleksandra, do nieistniejącej już w Bielsku cerkwi zamkowej. Helena była gorliwą wyznawczynią prawosławia, opiekowała się monasterami i cerkwiami, przyczyniła się również do rozwoju naszego miasta i okolic. Obecnie odrestaurowana Ikona Bielskiej Matki Bożej umieszczona jest w środkowej części świątyni.

Uroczystą Świętą Liturgią w Cerkwi p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, której przewodniczył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, rozpoczęły się w sobotę obchody jubileuszu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele województwa, powiatu, miasta i gminy, ambasadorzy niektórych państw wschodnich oraz duchowieństwo. Licznie przybyli także mieszkańcy Bielska. Następnie, w Bielskim Domu Kultury odbyła się konferencja naukowa, zorganizowana przez Koło Terenowe Stowarzyszenia Bractwa Młodzieży Prawosławnej Św. Cyryla i Metodego w Bielsku Podl. i Parafię p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku. W programie konferencji znalazły się wykłady wielu autorytetów nauki, nie tylko z Polski, lecz także z Paryża i Wenecji.

Jego Ekscelencja, biskup bielski Grzegorz ustanowił święto tej ikony, które przypada w drugą niedzielę czerwca. Natomiast park miejski nazwano Parkiem Królowej Heleny, na cześć ofiarodawczyni ikony. Pierwsza udokumentowana wzmianka o cerkwi Preczystieńskiej pochodzi z "Latopisu Halicko-Wołyńskiego" z 1289 r. Na mocy aktu Aleksandra Jagiellończyka świątynię przeniesiono z bielskiego zamku na ulicę Staromiejską (obecnie ul. Jagiellońska). W XVI w. ofiarowano cerkwi ikonę Bogurodzicy (Hodigitrię), która niebawem zasłynęła jako cudowna. Około 1740r. dokonano gruntownego remontu. Cerkiew uzyskała kształt, który poza drobnymi zmianami, zachował się do dziś. W latach 40 XIX w cerkwi prowadził prace badawcze prof. Józef Jaroszewicz, który szukał śladów krypty księżnej Wassy - jednej z fundatorek cerkwi. W lipcu 1944 r. w wyniku bombardowania częściowemu onostas. W 2001 r. rozpow celu odnowienia świątyni. Od 1998 roku przy cerkwi mieszka wikariusz diecezji warszawsko-bielskiej, biskup Grzegorz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny