Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięciu chętnych na białostocki Cefarm

Michał Franczak
Znamy firmy, które są zainteresowane kupnem akcji Cefarmu. Jest pięciu chętnych. A wśród nich są giganci. W tym polski lider - Polska Grupa Farmaceutyczna (PGF), która ma niemal 20 proc. polskiego rynku sprzedaży i dystrybucji leków.

Korzenie PGF sięgają roku 1990, kiedy to w Łodzi powstała hurtownia leków Medicines. Dzięki fuzjom i przejęciom PGF stała się firmą ogólnopolską. Przejęcie Cefarmu byłoby kolejnym krokiem do powiększania spółki. Oprócz handlem lekami, PGF oferuje również sprzęt medyczny, zioła, kosmetyki. PGF zajmuje się również zaopatrzeniem szpitali. Za dystrybucję leków do aptek odpowiadają spółki zależne. Roczne obroty PGF to ponad miliard dolarów. To stawia PGF w pierwszej setce największych firm z Europy Środkowowschodniej.

Cefarm Białystok to jedna z ostatnich hurtowni farmaceutycznych w Polsce, która ciągle pozostaje firmą państwową. Należą do niego 54 apteki ulokowane w regionie północno-wschodniej Polski. Oprócz sieci aptek, łakomym kąskiem dla inwestorów jest, będąca w rękach białostockiej spółki, apteka internetowa. W ciągu ostatnich lat wartość Cefarmu wzrosła, a firma zwiększyła obroty.

Drugi co do wielkości Farmacol ma 16 proc. polskiego ryku leków. Białostocka spółka nie byłaby pierwszym Cefarmem, który trafił w ręce tej firmy. W latach 1999 - 2002 Farmacol przejął Cefarmy w Kielcach, Wrocławiu, Szczecinie i Warszawie oraz kilku mniejszych hurtowniach leków, tworząc Grupę Kapitałową. Od 1999 r. akcje spółki są notowane na giełdzie.
Trzecia firma, która ma chrapkę na nasz Cefarm to warszawska ACP Pharma. Zajmuje się ona dystrybucją leków do aptek, hurtowni i szpitali. Firma ma 10 oddziałów w Polsce i dwie spółki zależne - Cefarm Rzeszów oraz Cefarm Zielona Góra. Dostarcza produkty do 3000 aptek oraz 150 hurtowni farmaceutycznych i 230 szpitali. Obecnie jej udział w rynku wynosi około 8 proc. Głównym akcjonariuszem spółki jest międzynarodowy koncern OPG Groep N.V.
Cefarmem Białystok jest zainteresowana też Phoenix Pharma Polska, wchodząca w skład niemieckiego koncernu Phoenix Pharmahandel. Firma zatrudnia prawie 380 pracowników, ma centra logistyczne w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i Gdyni. Współpracuje z 280 dostawcami, oferuje 13 tys. produktów krajowych i zagranicznych wytwarzanych przez 600 producentów.
Ostatni zainteresowany kupnem, akcji Cefarmu to warszawska Euro Apteka, wchodząca w skład litewskiej Grupy VP. Firma jest młoda - funkcjonuje w Polsce od 2002 r. Dziś ma apteki w 30 miastach - od Gdańska, przez Toruń, Warszawę po Suwałki.
Teraz chętni na kupno akcji Cefarmu muszą wykazać, jakie są ich plany co do przyszłości białostockiej spółki, ile zamierzają zainwestować i jaki program ochrony pracowników zapewnią. Ministerstwo chce, by inwestor miał program rozwoju spółki i by zobowiązał się do podwyższenia jej kapitału.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny