Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Photon. Niech na produkcję białostockiego robota zrzuci się cały świat

Konrad Karkowski
Photon to pierwszy białostocki projekt, który trafił na Kickstartera - mówi Marcin Joka (z lewej) - Nawet jeśli kampania nie zakończy się sukcesem i tak ruszymy z produkcją.
Photon to pierwszy białostocki projekt, który trafił na Kickstartera - mówi Marcin Joka (z lewej) - Nawet jeśli kampania nie zakończy się sukcesem i tak ruszymy z produkcją. Anatol Chomicz
Fundusze będą zbierane na amerykańskim serwisie Kickstarter. Robot wymyślony przez młodych białostockich konstruktorów w prosty sposób uczy dzieci programowania.

Jeździ, mówi, rozpoznaje dźwięki. To właśnie Photon: niewielki, wyposażony w sensory robot, który z pomocą aplikacji mobilnej pomaga dzieciom w wieku od 6 do 12 lat w rozpoczęciu pierwszej przygody z programowaniem.

- Nauka odbywa się poprzez rozwiązywanie pomysłowych zadań, które wymagają od dzieci pisania prostych programów operujących robotem - opisuje Marcin Joka, jeden z twórców Photona. - Wiedzę zdobywa się poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie. To od dziecka będzie zależeć czego robot się nauczy. Będzie rozwijał się wraz z dzieckiem. Jest podzielony na części, z których każda będzie miała poziomy rozwoju, które można ulepszać. Wraz z postępami dziecka będzie on ewoluował - zapewnia Marcin.

Photon powstał po miesiącach konsultacji w szkołach i domach. - Dzieci, rodzice i nauczyciele, którym pokazywaliśmy robota mieli mnóstwo pomysłów i celnych uwag - twierdzi Michał Grześ, kolejny z konstruktorów robota. - Ostateczna wersja urządzenia jest gotowa do produkcji.

Żeby jednak ruszyła potrzebne są fundusze. Twórcy zdecydowali, że produkt trafi na amerykański serwis Kickstarter, gdzie odbędzie się jego kampania crowdfoundingowa. - Jest to największy tego typu serwis na świecie - wyjaśnia Marcin. - Liczymy, że dzięki temu o Photonie stanie się głośno.

Politechnika Białostocka pomoże twórcom Photona

W tym pomóc ma również współpraca z Politechniką Białostocką. - Pomożemy twórcom zarówno w promocji Photona jak i w innych sprawach - zapewnia prof. Lech Dzienis, rektor PB.

Konstruktorzy robota będą wspierać uczelnię w organizowaniu akcji, warsztatów i zajęć edukacyjnych, m.in. jako element Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny