Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Philip Roth - Teatr Sabata

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Philip Roth to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich.Urodził się w konserwatywnej rodzinie żydowskiej, w mieście Newark w stanie New Jersey. Większość jego wczesnych powieści i opowiadań rozgrywa się w tamtych okolicach.Od lat 60. swą literacką karierę łączy z pracą naukową. Od 1988 jest profesorem w nowojorskim Hunter College.
Philip Roth to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich.Urodził się w konserwatywnej rodzinie żydowskiej, w mieście Newark w stanie New Jersey. Większość jego wczesnych powieści i opowiadań rozgrywa się w tamtych okolicach.Od lat 60. swą literacką karierę łączy z pracą naukową. Od 1988 jest profesorem w nowojorskim Hunter College. Wydawnictwo Literackie
Kto pamięta, co potrafił zrobić młody bohater powieści Philipa Rotha z wątróbką przeznaczoną na domowy obiad, tego nie zdziwi, co starzejący się lalkarz może czynić nad grobem zmarłej na raka kochanki. Ba, gdyby tylko on.

Przewrotny i wieloznaczny tytuł „Teatr Sabata” to fantastyczna opowieść o przemijaniu i równie fantastycznej chęci korzystania z życia, mimo upływu czasu. W retrospekcjach, główny bohater, żydowski lalkarz powraca do chwil swojej młodości, którą spędzał na ulicach Nowego Jorku, tworząc awangardowy teatr palców. I oczywiście nie mogło obejść się bez obscenów.

Warstwa obyczajowa - jak zwykle podana bez pruderii, czasem ociekająca naturalizmem, to jednak tylko pikantna przyprawa do niemal filozoficznej opowiastki o zmiennych kolejach losu człowieka. Niemało tu też o konsekwencjach niepohamowanego popędu seksualnego. Wyobraźnia Philipa Rotha każe mu opublikować choćby wyimaginowane zapisy erotycznych konwersacji telefonicznych, jak wszystko - znakomicie przetłumaczonych przez Jacka Spólnego jeszcze w XX wieku.

Nowy Jork to dla alter ego pisarza miasto całkowicie wykolejone, „gdzie ukryte pod ziemią pozostało tylko metro”. Resztę anomalii tego świata można tam znaleźć podobno bez problemu. Typowe żydowskie poczucie humoru można odnaleźć z kolei choćby w nekrologu, jaki lalkarz sybaryta, przygotowuje sobie już za życia.

„Teatr Sabata” to opowieść o kreacji własnej przestrzeni wolności. Świetna.

Pierwsza Dama: Nie wyobrażam sobie mojego życia bez książek

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny