PGE Skra ukarana walkowerem. Będzie odwołanie?

Paweł Hochstim
Dariusz Śmigielski
Siatkarze PGE Skry przegrali mecz z Espadonem Szczecin walkowerem 0:3 - uznały władze PlusLigi. Bełchatowski klub planuje odwołanie od tej decyzji.

Kara nałożona przez organizatora rozgrywek dotyczy sytuacji z końcówki pierwszego seta, gdy przy stanie 24:23 dla PGE Skry na boisku w jednej akcji udział wzięło czterech obcokrajowców. Punkt z tej akcji zdobył Espadon.

W uzasadnieniu decyzji główny komisarz ligi Cezary Matusiak odrzucił analizę prawną przepisów przedstawioną kilka dni temu przez klub z Bełchatowa. Przypomnijmy, że prawnicy PGE Skry wskazywali na istnienie dwóch wykluczających się przepisów, a także błąd w zapisie przepisu, który de facto zdecydował nałożeniu walkowera. Matusiak uznał również, że fakt przyznania punktu Espadonowi wynikał z błędu zagrywki, a nie zauważenia przez arbitra zbyt małej liczby zawodników krajowych.

Decyzja została przekazana klubom w czwartek późnym popołudniem. Prawdopodobnie w piątek zapadnie oficjalna decyzja o odwołaniu, ale jest bardzo prawdopodobne, że bełchatowianie z tego prawa skorzystają.

Co ciekawe, Skra została także ukarana dwiema grzywnami i musi zapłacić 5 tys. zł na rzecz organizatora rozgrywek oraz 15 tys. na rzecz Espadonu. W decyzji napisane jest, że odszkodowanie na rzecz Espadonu wynika paragrafu 37 regulaminu. Tymczasem mówi on, że jeśli przegrywającym po walkowerze jest zespół gości, to grzywna powinna wynieść 30 tys. zł, natomiast o połowę niższa jest wtedy, gdy walkowerem ukarany jest gospodarz.

Materiał oryginalny: PGE Skra ukarana walkowerem. Będzie odwołanie? - Dziennik Łódzki