Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PG nr 23. Uczniowie kręcą film o dzieciach w ciąży

Konrad Karkowski
Film oparty będzie na wywiadach z nastolatkami, które zaszły w ciążę oraz opiniach ekspertów. Karolina (z lewej) i Paulina planują także przeprowadzić sondę uliczną.
Film oparty będzie na wywiadach z nastolatkami, które zaszły w ciążę oraz opiniach ekspertów. Karolina (z lewej) i Paulina planują także przeprowadzić sondę uliczną. Anatol Chomicz
Za produkcją stoją gimnazjalistki. Chcą przestrzec rówieśniczki przed życiowym błędem. „Nastoletni rodzice” mają nie szokować, a edukować nastolatków

- Wpadłam. Zakochałam się i wpadłam. Spotykałam się z chłopakiem. Myślałam, że to jest to, że to jest wielka miłość. No i się stało. Raz i stało się. To było spontaniczne. Na imprezie... - opowiada Maria, bohaterka reportażu filmowego „Nastoletni rodzicie”.

Pomysł na obraz narodził się w głowie Jadwigi Kułak, nauczycielki w Publicznym Gimnazjum nr 23.

- Przez 14 lat pracy z młodzieżą spotykałam się z przypadkami ciąży wśród nastoletnich dziewczyn - mówi polonistka. - Ten temat dojrzewał we mnie od dłuższego czasu.

W projekcie pod opieką czwórki nauczycieli uczestniczy siedem osób. Robią to, bo chcą zwrócić uwagę na problem, jaki dotyka ich rówieśników. Głównym celem filmu nie jest szokowanie, a edukowanie.

- Chcemy dotrzeć do młodych dziewczyn. Pokazać, że nie muszą w młodym wieku iść z chłopakiem do łóżka, że można poczekać - z przekonaniem opowiada Paulina Filipow, jedna z dziewczyn, która tworzy odważny film. - Bohaterkami naszego reportażu są dziewczyny, które zaszły w ciążę mając 15-18 lat. Opowiadają one swoje historie, że jest im ciężko.

Dziewczyny wychodzą z założenia, że to właśnie takie historie trafią do nastolatków.

- Bardziej przemówi do wyobraźni relacja rówieśniczki, która zaszła w ciążę i boryka się z trudnościami, niż wykład nauczyciela - przekonuje Karolina Zalewska, druga z młodych reporterek. - W naszym wieku mało kto ma zresztą odwagę rozmawiać na takie tematy z dorosłymi.

Tak twierdzą również eksperci. - Nie tylko nastolatki mają problem z rozmową o seksie - wyjaśnia Paweł Niewodowski, seksuolog i psycholog. - Nauczyciele i rodzice często sami mają błędny światopogląd w tych sprawach. Forma edukacji, jaką zaproponowały uczennice, bardzo mi się podoba. Rówieśnik rówieśnika prędzej posłucha.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2014 roku ponad 300 dzieci w Podlaskiem pochodziło z ciąży nastolatek.

Młode dziewczyny stają przed dużym życiowym problemem. Wsparcia szukają u swoich rodziców. W innym wypadku o pomoc mogą się zwrócić do różnych placówek.

- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie może zapewnić poradę psychologa, udział w szkole dla rodziców oraz pomoc w postaci świadczeń socjalnych - mówi Agnieszka Górska, z-ca dyrektora MOPR.

W tym momencie dla młodych matek na edukację seksualną jest już za późno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny