Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PG 2: Freedomia - wirtualne miasto stworzone przez gimnazjalistów z różnych państw

Adrian Kuźmiuk
W Publicznym Gimnazjum nr 2 w Białymstoku uczniowie przygotowali makietę Freedomii, którą oglądali współtwórcy projektu: Ovidiu Ivan (od lewej), Daniela Sacarelis, Tantana Frangu i Edyta Haraburda
W Publicznym Gimnazjum nr 2 w Białymstoku uczniowie przygotowali makietę Freedomii, którą oglądali współtwórcy projektu: Ovidiu Ivan (od lewej), Daniela Sacarelis, Tantana Frangu i Edyta Haraburda Wojciech Oksztol
Publiczne Gimnazjum nr 2 w Białymstoku oraz zaprzyjaźnione szkoły z pięciu krajów stworzyły w Internecie idylliczne miasto. Zaprezentowały je w Białymstoku.

- Pracowałem nad godłem i flagą Freedomii - mówi Tantana Frangu, uczeń z Rumunii.

- A ja przygotowywałem projekty i budynki do makiety przedstawiających nasze miasto - dodaje Daniel Lengyel, kolega ze Szwecji.

Razem z uczniami z Niemiec, Turcji, Francji i Publicznego Gimnazjum nr 2 w Białymstoku stworzyli w Internecie wirtualne miasto o nawie Freedomia, które można odwiedzić na stronie http://freedomia.wikispaces.com/.

- Jest to miejsce od podstaw stworzone przez młodzież - mówi Edyta Haraburda, koordynator projektu w Polsce. - W ten sposób chcieli pokazać miasto idealne, gdzie każdy jest wolny i równy.

- Freedomia ma własne prawo, kulturę, służbę zdrowia - dodaje Ovidiu Ivan, nauczyciel ze Szwecji. - Dba o ochronę środowiska, a także o rozwój turystyki.

Sześćszkół wzięło udział w tworzeniu miasta

Pomysł na projekt zrodził się na przełomie 2008 i 2009 roku. Sześć szkół: Realschule Himmelsthur z Hildesheim (Niemcy), Rorsjoskolan Zenith z Malmo (Szwecja), Duzbag Lisesi z Duzbag (Turcja) i Publiczne Gimnazjum nr 2 w Białymstoku (Polska). Podczas spotkania w Hildessheim koordynatorzy projektu wybrali nazwę miasta. W Rumunii powstała flaga i godło Freedomii. W Szwecji powstała mapa miasta. Następnie strona internetowa na Wikispace, która jest wciąż aktualizowana. W Turcji rozpoczęto pracę nad słownikiem w 8 językach, które zakończyły się w Polsce. U nas powstała też makieta Freedomii.

Idylliczne miasto można obejrzeć nie tylko w Internecie, ale i w Publicznym Gimnazjum nr 2, gdzie uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali jego makietę.

- Stworzyliśmy przewodnik turystyczny i ośmiojęzyczny słownik, ale mamy jeszcze wiele pomysłów na dopracowanie miasta - mówi Daniela Sacarelic, nauczycielka z Rumunii. - Choć ten projekt już zakończyliśmy, nasza współpraca będzie trwać dalej, bo bardzo się zaprzyjaźniliśmy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny