Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PESEL, zdjęcie i chip. Wchodzą w życie e-dowody

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
PESEL, zdjęcie i chip. Wchodzą w życie e-dowody
PESEL, zdjęcie i chip. Wchodzą w życie e-dowody Wojciech Wojtkielewicz
Nowe dowody osobiste z elektronicznym czipem będą obowiązywały w całym kraju. Dzięki nim ma być łatwiej załatwić sprawy w urzędach, u lekarza oraz odprawić się na lotnisku.

E-dowód praktycznie nie będzie się różnił od dotychczasowych dokumentów tożsamości. Będzie zawierał takie same dane osobowe, PESEL oraz zdjęcie biometryczne, jak dotychczas - tłumaczy Alicja Zdanowicz z departamentu obsługi mieszkańców w białostockim magistracie.

Nowością będzie za to elektroniczny czip, znany już np. z kart kredytowych czy studenckich legitymacji.

Teoretycznie e-dowody to krok naprzód. Mają poprawić nam jakość życia. Dzięki nim szybciej załatwimy sprawy w urzędach. I to nawet bez wychodzenia domu. - Przy użyciu e-dowodu będziemy np. mogli zalogować się do portalu internetowej administracji publicznej (ePUAP) bądź przez stronę obywatel.gov.pl - wyjaśnia Alicja Zdanowicz.

Nowe dokumenty mają być też ułatwieniem dla pacjentów.

- Będą mogli rejestrować się w placówce medycznej bez podawania danych osobowych. Będzie to możliwe dlatego, że w e-dowodzie każdej osoby będzie zamieszczany certyfikat potwierdzenia obecności - tłumaczy Alicja Zdanowicz.

E-dowody pozwolą też na szybszą odprawę na lotniskach. Automatyczne przekraczanie bramek ma umożliwić zdjęcie biometryczne.

Czy wszyscy będziemy musieli wymienić dowody na nowe? Na razie na pewno dostaną go ci, którym kończy się ważność dotychczasowych, zgubili je albo zostały im skradzione. Urzędnicy szacują, że w Białymstoku dotyczy to nawet 12 tysięcy osób. Ich dokumenty są nieważne. Natomiast jeśli mamy ważny dowód osobisty nie musimy go wymieniać. Ale ci, którzy chcą mieć nowy e-dowód, choć stary jest jeszcze ważny, też mogą to zrobić. Wnioski będą przyjmowane od poniedziałku 4 marca. Wymiana nic nie kosztuje.

- Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Mimo to zachęcamy do tego - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wnioski o e-dowód będzie można składać online i w dowolnym urzędzie gminy. Sam wniosek nieco się zmieni, ten elektroniczny będzie jeszcze prostszy niż dotychczasowy.

Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce? Białostoccy urzędnicy zapewniają, że są przygotowani do rewolucji. W poczekalni magistratu pojawiły się plakaty informujące o zmianach. Przydatne informacje można też znaleźć na stronie urzędu.

Nasz urząd już w grudniu został wyposażony w specjalne czytniki. Są potrzebne do rejestrowania kodów PIN do e-dowodu. Takie urządzenia mają też np. urzędnicy w Łapach i Choroszczy. Ci ostatni uczestniczyli w programie pilotażowym z wydawania e-dowodu. - Były szkolenia. Bo dla nas jest to nowość. Ale nasi pracownicy na pewno sobie poradzą - jest przekonana Urszula Glińska z urzędu w Choroszczy. - Zauważamy, że jest zainteresowanie nowymi dowodami, zwłaszcza młodzi ludzie o nie pytają.

A jak inne instytucje? Takich czytników nie ma jeszcze np. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, na terenie którego działa przychodnia. I pacjenci, żeby się zarejestrować w poradni, muszą pokazać dowód. - Nie mamy żadnych informacji, nie otrzymaliśmy dodatkowych środków na zakup czytników. Wiemy, że na początku będą to pojedynczy pacjenci. Liczymy na rozwiązania systemowe - mówi nam Katarzyna Malinowska-Olczyk z USK.

Poczta Polska na nasze pytanie odpowiada, że „niezwłocznie dostosuje do nich formę świadczenia usług”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny