Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perspektywy STEM. Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2016

Konrad Karkowski
I LO w Białymstoku od lat najlepiej przygotowuje uczniów z przedmiotów ścisłych
I LO w Białymstoku od lat najlepiej przygotowuje uczniów z przedmiotów ścisłych google.plus
Perspektywy ogłosiły ranking liceów i techników, które najlepiej przygotowują do podjęcia nauki na ścisłych kierunkach studiów.

Wśród 200 sklasyfikowanych liceów można znaleźć tylko trzy białostockie. To I, II i III LO, czyli szkoły które od lat wypadają najlepiej także w ogólnym rankingu Perspektyw. Jak się okazuje te placówki nie mają również problemu z nauczaniem przedmiotów ścisłych.

- Nie będę ukrywał, że stawiamy właśnie na takie przedmioty jak matematyka, informatyka czy chemia - przyznaje Robert Winnicki, dyrektor I LO, przy ul. Brukowej.

To właśnie ta szkoła, wśród tych białostockich, jest w rankingu najwyżej, bo na 19. miejscu. Wyprzedziła m.in. warszawskie II LO im. Stefana Batorego, które w stolicy uznawane jest za elitarne. - Myślę, że zbieramy owoce naszych stań o najzdolniejszych gimnazjalistów w regionie. Organizujemy im warsztaty i obozy. A gdy już do nas przychodzą zapewniamy im rozwój nie tylko w ramach lekcji - dodaje dyrektor I LO.

Ale podobnie jest też w pozostałych dwóch liceach, które znalazły się w rankingu. Na 30. miejscu sklasyfikowane zostało II LO, przy ul . Narewskiej, a na 78. jest III LO przy ul. Pałacowej.

W tym roku ranking uwzględnia - po raz pierwszy - także technika. Wśród setki takich szkół jest też białostocki elektryk przy alei Tysiąclecia. To 23. technikum w Polsce.

- To dla nas zaskoczenie, ale i wielkie wyróżnienie - cieszy się Anna Niczyporuk, dyrektorka ZSE w Białymstoku. - Najlepszy wynik zanotowaliśmy z matury z matematyki. I to zasługa naszej kadry pedagogicznej. Cieszy też, że nasze sukcesy są docenione przez młodzież. Rekrutacja jeszcze trwa, a my mamy już najwięcej zgłoszeń ze wszystkich białostockich szkół.

To, że gimnazjaliści coraz częściej wybierają szkoły nastawione na przedmioty ścisłe, zauważają także na uczelniach.

- Panuje moda na nauki ścisłe. Młodzi ludzie są przeświadczeni, że to właśnie po takich kierunkach łatwiej im będzie zaistnieć na rynku pracy - ocenił dr hab. Piotr Banaszuk z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska na Politechnice Białostockiej. - Nie zawsze jednak są po liceum gotowi, żeby poradzić sobie na studiach. Sposób nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych wymaga jeszcze sporo poprawek.

A ranking powstał właśnie dlatego, żeby promować kształcenie techniczne, oparte na naukach ścisłych. Ma się też stać wyznacznikiem najlepszych szkół i rekomendacją dla kandydatów i uczelni wyższych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny