Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2019. Kiedy je oglądać na niebie? Jak i gdzie najlepiej obserwować perseidy w noc spadających gwiazd?

Gabriela Turko
Perseidy 2019. Kiedy je oglądać na niebie? Jak obserwować perseidy w noc spadających gwiazd?
Perseidy 2019. Kiedy je oglądać na niebie? Jak obserwować perseidy w noc spadających gwiazd? pixabay.com
Perseidy 2019. Każdego roku latem, niebo szykuje nam niesamowity pokaz! Mowa tu o Perseidach, które za kilka dni będą miały swoje apogeum. Zjawisko to jest na tyle spektakularne, że corocznie cieszy się ogromną popularnością. Dokładnie między 17 a 24 sierpnia będą najlepiej Perseidy widoczne na niebie, warto więc przyszykować aparat! Czym są Perseidy i jak je oglądać?

Perseidy 2019. Czym są? Kiery je obserwować na niebie?

Perseidy to rój meteorów, które możemy zaobserwować każdego lata nocą na niebie. Uznawane są za obiekty pochodzące od komety 109P/Swift-Tuttle. Kiedy wpadają do atmosfery, spalają się tworząc wspaniały efekt. Ich nazwa związana jest z Gwiazdozbiorem Perseusza, skąd wydają się nadlatywać, gdy na nie patrzymy. Jest to bardzo spektakularne zjawisko, które nie uszło uwadze już w starożytności. Pierwsza wzmianka o nich miała miejsce 2000 lat temu na Dalekim Wschodzie! Były wówczas nazywane "łzami świętego Wawrzyńca" dlatego, że ukazywały się na niebie zaraz po jego święcie.

Perseidy 2019. Kiedy noc spadających gwiazd? W sierpniu maksimum roju

Perseidy 2019. Kiedy i gdzie je zobaczyć na niebie?

Zjawisko to jest widoczne już w lipcu, ale najbardziej spektakularny pokaz możemy zaobserwować w połowie sierpnia. Wydarzenie to zazwyczaj przypada między 17 a 24 sierpnia.

Jak obserwować perseidy w noc spadających gwiazd?

Perseidy najlepiej jest obserwować będąc na polu lub jakiejkolwiek otwartej przestrzeni. Wówczas tak naprawdę dają najwięcej wrażeń i doznań.

Nie powinno się ich natomiast oglądać w mieście! Dlaczego? Lampy widoczne na ulicach, budynkach czy w samochodach generują tzw. zanieczyszczenie świetlne, które zaburza widoczność nieba. Przez to rój meteorów będzie przez nas bardzo słabo zauważalny. Polecamy więc udać się tam, gdzie jest naprawdę ciemno, by być jak najdalej od sztucznego światła.

Często w większych miastach organizowane są wspólne oglądanie Perseidów. Jednym z takich miejsc jest np. brzeg Wisły tuż przy budynku Centrum Nauk Kopernika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny