Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2013. Obserwacja, kulminacja 12-13 sierpnia

(ak)
Perseidy 2013. Obserwacja, kulminacja 12-13 sierpnia.
Perseidy 2013. Obserwacja, kulminacja 12-13 sierpnia. astrophotoinsight.com
Perseidy 2013. Obserwacja, kulminacja 12-13 sierpnia. Do obserwacji Perseidów nie potrzebujemy żadnych przyrządów.

To najlepszy moment na podziwianie jednego z najciekawszych zjawisk atmosferycznych na naszym niebie. Perseidy popularnie zwane spadającymi gwiazdami szczególnie aktywne są na przełomie lipca i sierpnia.

- Rój meteorytów to strumienie równolegle sunących milionów skalnych drobin w przestrzeni wokół Słońca. Poruszają się wzdłuż orbit komet. Jądro komety można porównać do ogromnej kuli brudnego śniegu. Tworzą je zamarznięte gazy, dwutlenek węgla, amoniak, metan, niewielkie drobiny skalne - mówi Andrzej Branicki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. - Gdy jądro komety zbliża się do Słońca, nagrzewa się i gubi zatopione w nim okruchy. Te wpadając w ziemską atmosferę, przez tarcie nagrzewają powietrze.

Perseidy 2013. Obserwacja, kulminacja 12-13 sierpnia.

Błysk, który widzimy na niebie to właśnie świecące powietrze ogrzane przelotem takiego kamyka. W ciągu godziny możemy zaobserwować nawet 100 "spadających gwiazd". Popularności przysparza im także okres, w którym można je oglądać.

- Na półkuli północnej trwa lato, więc zjawisko to umila ciepłe, wakacyjne noce - mówi astronom. - Na początku nocy radiant tego roju, czyli punkt, który wydawać się może źródłem pojawiających się meteorów będzie znajdował się na wysokości ok. 30 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Perseidy najlepiej obserwować nad ranem, ok. godz. 2-3.

Perseidy 2013. Obserwacja, kulminacja 12-13 sierpnia

W tym roku warunki do obserwacji będą dobre, bo nie będzie przeszkadzał nam Księżyc. Jego sierp schowa się za horyzontem ok. godz. 22. Do podziwiania roju meteorów nie potrzebujemy żadnych przyrządów optycznych. Warto jednak zaopatrzyć się w śpiwór lub leżak.

- No i oczywiście sporządzić odpowiednio długą listę życzeń - śmieje się Andrzej Branicki. - To nie zaszkodzi. Często przytaczana jest anegdota o nobliście Nielsie Bohrze, którego przyjaciel zdziwił się na widok podkowy umieszczonej nad drzwiami. Fizyk wyjaśnił mu, że podkowa ponoć pomaga również zatwardziałym sceptykom nie wierzącym, iż jej bliskie sąsiedztwo przynosi szczęście.

Kulminacja Perseidów spodziewana jest w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny