Obrys pojawił się na trawniku, przy odnowionym już fragmencie bulwarów wzdłuż ulicy Legionowej. Znajduje się naprzeciwko bramy prowadzącej na teren rezydencji magnackiej. To zarys odkrytych przez archeologów fundamentów XVIII-wiecznego pawilonu, który zdobił tę część barokowej rezydencji. Dziś nazwa może być myląca, ale w czasach Branickich tu sięgało ramię istniejącego i dziś w ogrodzie dolnym kanału, z kolei wyremontowany chodnik też poprowadzony jest po śladzie nieistniejącego już kanału.
Budowla zamykała oś trzech pawilonów: Włoskiego, pod Orłem i właśnie nad Kanałem. Wiadomo, że był zbudowany z muru pruskiego, czyli w konstrukcji drewnianego szkieletu wypełnionego cegłami. Pawilon nakrywał łamany dach, a nad kanał prowadziły schody. Wewnątrz znajdowało się m. in. 145 sztychów Michaela Heinricha Rentza. Był tu też kominek. Z obrysu tego nie dowiemy się. Dlatego też Barbara Tomecka z białostockiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami apelowała, by ustawić tu tablicę przybliżającą budowlę.
- Tablica informująca o Pawilonie nad Kanałem jest w planach – zapowiada Agnieszka Błachowska z biura prasowego w magistracie.
Przypomina też, że prace obejmujące przebudowę bulwarów Kościałkowskiego, Plant i ulicy Akademickiej ciągle są w toku.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?