MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Łatuszka, jeden z liderów białoruskiej opozycji, z wizytą w Białymstoku. Spotkał się z marszałkiem i prezydentem

OPRAC.: PLanR
13.05.2024
13.05.2024 Mateusz Duchnowski UMWP/Dawid Gromadzki UM Białystok
Wczoraj (13.05) Paweł Łatuszka, jeden z liderów białoruskiej opozycji złożył wizytę w Białymstoku. W stolicy Podlasia spotkał się z marszałkiem województwa Łukaszem Prokorymem i prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim.

Spotkania Łukasza Prokoryma z Pawłem Łatuszką

Współpraca między samorządem województwa a mniejszością białoruską oraz rozwój Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku – to główne tematy spotkania marszałka z Pawłem Łatuszką, Zastępcą Swietłany Cichanouskiej – Przewodniczącej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi. Odbyło się ono w poniedziałek, 13 maja, w urzędzie marszałkowskim.

Łukasz Prokorym, witając jednego z liderów białoruskiej opozycji, podkreślił, że sprawy tej mniejszości były dla niego zawsze bardzo ważne. Jak mówił, udowodnił to jeszcze w czasie sprawowania poprzedniej funkcji w samorządzie, czyli przewodniczącego białostockiej rady miejskiej.

I nadal te sprawy będą dla mnie ważne. Mniejszość białoruska to bardzo istotny element naszego regionu, naszej kultury. Ta różnorodność stanowi o sile województwa. A wrażliwość na problemy mniejszości białoruskiej jest częścią mojego myślenia o polityce regionalnej– podkreśli łmarszałek.

13.05.2024
13.05.2024 Mateusz Duchnowski UMWP/Dawid Gromadzki UM Białystok

I zapewnił, że jest otwarty na sugestie i propozycje tego środowiska. – Zwłaszcza że naszym obowiązkiem jest wspieranie ruchów wolnościowych. Demokratyczna i wolna Białoruś stanowi również o bezpieczeństwie naszego państwa – powiedział Łukasz Prokorym.

Te deklaracje z dużą satysfakcją przyjął Paweł Łatuszka, który złożył gratulacje nowemu marszałkowi z okazji objęcia funkcji. – To bardzo ważne, zaszczytne stanowisko. Wierzę, że współpraca z siłami demokratycznymi Białorusi będzie kontynuowana, a nawet będzie jeszcze szersza – powiedział i życzył samych sukcesów na tym stanowisku.

Białystok: Swiatłana Cichanouska na obchodach białoruskiego Dnia Woli

Z kolei Robert Tyszkiewicz, koordynator ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP, podkreślił wagę tego spotkania. – Cieszę się, że jedną z pierwszych aktywności pana marszałka jest spotkanie z przedstawicielami mniejszości i diaspory białoruskiej. Podlasie w kraju i zagranicą ma wizerunek regionu wielokulturowego, wielonarodowościowego. Tym zawsze się chlubiliśmy i powinniśmy chlubić.

W trakcie spotkania jego uczestnicy rozmawiali m.in. o formach współpracy mniejszości białoruskiej z samorządem województwa, a także o rozwoju Centrum Kultury Białoruskiej (CKB). Rozpoczęło ono działalność 1 stycznia br. Zajmuje się integracją kulturową oraz aktywizacją mniejszości białoruskiej w Podlaskiem. Jest też miejscem, w którym wsparcie otrzymują obywatele Białorusi uciekający przed reżimem Łukaszenki.

W spotkaniu wzięli udział również:

  • Iryna Chałopica z Narodowego Zarządu Antykryzysowego,
  • Katsiaryna Vadanosava i Natalia Stsepancowa – przedstawicielki diaspory białoruskiej Białegostoku,
  • dr Anatol Wap – dyrektor CKB,
  • prof. Aleh Łaktyszonak z CKB,
  • Grażyna Sobecka – p.o. dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej urzędu marszałkowskiego.
13.05.2024
13.05.2024 Mateusz Duchnowski UMWP/Dawid Gromadzki UM Białystok

Kim jest Paweł Łatuszka?

Paweł Pawłowicz Łatuszka – jeden z liderów białoruskiej opozycji; szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego (rządu cienia utworzonego przez Radę Koordynacyjną dla pokojowego przejścia władzy po wyborach prezydenckich w Białorusi w 2020 r.); zastępca Swietłany Cichanouskiej – Przewodniczącej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi; były ambasador Białorusi w Polsce, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Monako oraz Stały Przedstawiciel Republiki Białoruś przy UNESCO.

Źródło: Marszałek Łukasz Prokorym spotkał się z Pawłem Łatuszką, jednym z liderów białoruskiej opozycji

Spotkanie z prezydentem Białegostoku

Białoruski opozycjonista spotkał się również z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim. Rozmowy, w których uczestniczyli przedstawiciele białoruskiej diaspory dotyczyły m.in. pomocy Białorusinom mieszkającym w Białymstoku, nauczania języka białoruskiego dla dzieci z Białorusi mieszkających w naszym mieście oraz wsparcia przy realizowanych przez nich projektach kulturalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny