MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Patryk Panasiuk został pozbawiony święceń lektorskich przez arcybiskupa Jakuba. Jest to efekt m.in. krytyki działań metropolity Sawy

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Patryk Panasiuk stracił święcenia lektorskie. Jest to efekt m.in. krytyki działań metropolity Sawy.
Patryk Panasiuk stracił święcenia lektorskie. Jest to efekt m.in. krytyki działań metropolity Sawy. Fundacja Hagia Marina
Prezes Fundacji Hagia Marina Patryk Panasiuk został pozbawiony święceń lektorskich przez Prawosławnego Arcybiskupa Białostocko - Gdańskiego Jakuba. Święcenia lektorskie uzyskał w 2008 roku. Sam zainteresowany przyznaje, że to kara za komentowanie decyzji zwierzchnika Kościoła Prawosławnego w Polsce metropolity Sawy.

Kontrowersyjny list metropolity Sawy

Patryk Panasiuk jest prezesem Fundacji Hagia Marina. Poza tym jest doradcą Egzarchy Patriarchy Konstantynopola w Kijowie, teologiem, badaczem dyplomacji i ceremoniału Kościoła Prawosławnego, absolwentem Narodowego Uniwersytetu w Atenach oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W ostatnim czasie Patryk Panasiuk głośno krytykował metropolitę Sawę za list, który skierował do patriarchy moskiewskiego Cyryla. Zawarte w nim sformułowania oburzyły opinie publiczną oraz wywołały powszechne oburzenie. Metropolita Sawa w liście gratulował Cyrylowi "duchowego odrodzenia Cerkwi rosyjskiej, która dziś jest przykładem dla innych". Zwierzchnik polskiego kościoła prawosławnego wystosował natychmiast przeprosiny za swój list.

Zobacz też:Presja opinii publicznej zmusiła metropolitę Sawę do przeprosin za list wysłany do patriarchy Cyryla

Słowa, które zostały skierowane do Cyryla mocno krytykował Patryk Panasiuk. W wywiadzie dla naszej gazety wskazał, że przez działanie arcybiskupa Sawy polskie prawosławie stało się obiektem negatywnego zainteresowania. Podkreślał, że list wywołał zgorszenie, a prawosławnym po raz kolejny przypięto łatkę „ruskich”.

Patryk Panasiuk pozbawiony święceń lektorskich

Prezes Fundacji Hagia Marina 14 lutego został pozbawiony święceń lektorskich. W sobotę 18 lutego odebrał decyzję z rąk arcybiskupa Jakuba Kostiuczuka. Patryk Panasiuk został suspendowany na podstawie 55 i 56 Kanonów Apostolskich. Brzmią one następująco: „ Jeśli któryś z duchownych będzie złorzeczył biskupowi: niech będzie usunięty ze stanu duchownego, gdyż przełożonemu ludu Twego nie będziesz złorzeczył” oraz „Jeśli któryś ze służby cerkiewnej złorzeczy kapłanowi lub diakonowi: niech będzie odłączony od Kościoła.”

Decyzja arcybiskupa została mi przez niego przekazana osobiście, z zachowaniem przewidzianego protokołu. Absolutnie nie mam o to żalu do arcybiskupa, gdyż wiem z różnych źródeł, że były na niego wywierane rożne naciski, głównie z Metropolii. Byłem jednym z najmłodszych lektorów w historii polskiej Cerkwi, wyświęconym bez ukończonego seminarium – przekazał Patryk Panasiuk.

Święcenia lektorskie otrzymał 15 czerwca 2008 roku od obecnego arcybiskupa Jakuba, który go suspendował. Nałożona suspensa oznacza to, że Patryk Panasiuk stracił prawo noszenia sutanny podczas nabożeństw i wydarzeń o charakterze religijnym. W Cerkwi prawosławnej lektorzy są traktowani jak klerycy, a takich święceń zwyczajowo udziela na II roku nauki w seminarium duchownym. Lektorzy często niosą posługę pomocniczą przy biskupach czy opiekują się oprawą muzyczną i tekstową nabożeństw.

Patryk Panasiuk wskazuje, że decyzję arcybiskupa przyjął z pokorą i zrozumieniem.

Byłem świadomy konsekwencji cerkiewnych, jakie mi grożą za walkę z Ruskim Mirem. Jednak jako osoba publiczna czułem się także zobowiązany, by tę decyzję upublicznić – podkreśla suspendowany. - Chcę, że nie dam się ani uciszyć, ani zastraszyć. Znajdujemy się teraz w historycznym momencie naszej społeczności. Od naszej postawy zależy czy utkniemy w Ruskim Mirze, czy jednak pozostaniemy w kontakcie ze źródłem polskiego i rusińskiego prawosławia - dodał.

Kancelaria Arcybiskupa Białostocko – Gdańskiego nie komentuje sprawy nałożenia suspensy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny