Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patent na sukces, czyli innowacje a ochrona własności intelektualnej i przemysłowej

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52 Fot. M. Pawlak-Żalikowska
Gdybyśmy opatentowali nasze podstawki elektromagnetyczne, dziś Promotech żyłby jak pączek w maśle – mówił wczoraj Marek Siergiej, prezes Promotechu (obok siedzi Andrzej Parafiniuk prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego).
Gdybyśmy opatentowali nasze podstawki elektromagnetyczne, dziś Promotech żyłby jak pączek w maśle – mówił wczoraj Marek Siergiej, prezes Promotechu (obok siedzi Andrzej Parafiniuk prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego).
Skonstruowana w Promotechu 20 lat temu podstawka elektromagnetyczna do wiertarek, oparta na dwóch okrągłych cewkach, była novum na skalę światową. Gdybyśmy ją wtedy opatentowali, dziś nasza firma żyłaby jak pączek w maśle z samych opłat licencyjnych – mówił wczoraj Marek Siergiej, prezes białostockiego Promotechu, podczas drugiego dnia VIII Regionalnego Forum Innowacji i IPR.

Forum zorganizowała Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

– A nie opatentowaliśmy tych podstawek tylko dlatego, że wydawało się nam, że to pochłonie dużo pieniędzy. A w dodatku nie mieliśmy świadomości wagi tego wynalazku, tego, że stanie się standardem światowym – wyjaśniał Marek Siergiej.

Promotech jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm regionu. I dlatego prezes tej spółki uświadamiał zgromadzonym na forum przedsiębiorcom, że w dzisiejszych czasach można zarówno świetnie zarobić na ochronie swojej własności intelektualnej, jak i bardzo wiele stracić na jej naruszeniu.

Obecny na forum Jeremy Philpott, unit menager innovation suport z Europejskiego Urzędu Patentowego zaznaczył, że w Europie innowacyjne rozwiązanie oczekujące na ochronę patentową można nie tylko znaleźć się w specjalnej bazie danych, ale w dodatku w ciągu 9 miesięcy można zgłosić swoje uwagi na ten temat. W USA taki okres nie obowiązuje. 

Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, podkreślał, że szczególnie dla innowacyjnych eksporterów wiedza z dziedziny prawa patentowego jest wręcz warunkiem ich bezpieczeństwa na rynku. A gdzie szukać bazy danych informującej o wynalazkach objętych ochroną? Choćby na Politechnice Białostockiej, w Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

– Można tu np. sprawdzić, czy rozwiązanie, jakie opracowujemy w firmie, nie jest już objęte ochroną – zachęcała Izabela Senderacka, dyrektor Centrum. – Pomożemy też, jeśli trzeba, w obsłudze tych baz danych.

VIII Regionalne Forum Innowacji i IPR

organizowane jest w ramach projektu Bisiness and Innovation for North-East Poland współfinansowanego z pieniedzy UE i budżetu państwa oraz projektu Centrum Informacji IPR współfinansowanego z pieniedzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny