W skrócie
Pasteryzacja - co to znaczy?
Pasteryzacja to konserwowanie żywności przy pomocy wysokiej temperatury. Nazwa pochodzi od nazwiska Ludwika Pasteura, słynnego francuskiego chemika i prekursora mikrobiologii. Zabieg ma na celu zniszczenie bakterii i drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi. Warto wiedzieć, że wysoka temperatura pasteryzacji nie niszczy większości wirusów.
Jakie słoiki do pasteryzacji?
Pasteryzując słoiki w piekarniku, należy wybrać szkło, które jest do tego przeznaczone. Zazwyczaj na słoikach dekoracyjnych lub do przechowywania żywności napisane jest, że nie nadają się do podgrzewania jedzenia. Gdy wybierzemy odpowiednie słoiki, to możemy rozpocząć pasteryzowanie. Do pasteryzowania w piekarniku powinny być wykorzystywane słoiki typu twist-off, czyli z metalową zakrętką.
Słoiki do pasteryzacji w piekarniku
Powinno się unikać weków z gumową uszczelką, która pod wpływem temperatury może się spalić. Ponadto słoiki przed wstawieniem do piekarnika powinny być umyte i dokładnie wysuszone. Wcześniej można wyparzyć je gorącą wodą.
Najważniejszym zadaniem jest zostawienie kilku centymetrów przestrzeni pomiędzy wieczkiem a przetworami.
Pasteryzacja słoików w piekarniku na zimno i na gorąco
Pasteryzacja w piekarniku ma dużo zalet. Główną z nich jest zachowanie porządku i możliwość pasteryzacji kilkunastu (w zależności od pojemności) słoików jednocześnie. Niezawodnym sposobem na pasteryzację jest wstawienie napełnionych słoików z ostudzonymi przetworami do zimnego piekarnika, nastawionego na 120° Celsjusza. Wtedy należy trzymać je w piekarniku do czasu zagotowania zawartości, czyli około 30 minut.
Ciepłe przetwory w słoiku można włożyć do nagrzanego urządzenia. Po tym czasie trzeba otworzyć drzwiczki i pozostawić słoiki do całkowitego ostygnięcia. Dzięki temu unikniemy szoku temperaturowego i ewentualnego rozbicia słoików.
Pasteryzowanie w piekarniku z termoobiegiem
Jeśli chcecie przyspieszyć pasteryzowanie przetworów, to można użyć funkcji termoobiegu. W takim przypadku należy ustawić na blasze mniejszą liczbę słoików w większej odległości od siebie. Blachę z zimnymi słoikami wstawiamy do zimnego piekarnika ustawionego na 110°C. Należy trzymać je w piekarniku przez około 20 minut. Kolejne kroki są takie same jak w przypadku pasteryzowania z funkcją góra-dół.
Pasteryzacja w zmywarce
Wiele osób wybiera pasteryzację w zmywarce, bo jest łatwa, szybka i prosta. Woda i para wodna sprawiają, że ryzyko rozbicia słoików jest mniejsze niż w przypadku piekarnika. Jak pasteryzować w zmywarce?
- Mocno zakręcone słoiki napełnione przetworami należy umieścić w zmywarce wieczkami do dołu.
- Następnie trzeba ustawić program z najwyższą temperaturą, bez dodatku kostki do zmywania.
- Na koniec trzeba wyjąć słoiki ze zmywarki i ustawić na ręczniku kuchennym wieczkiem do dołu do całkowitego wyschnięcia.
Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom wasze przetwory przetrwają na długie jesienne wieczory. Powodzenia!
Marka tefal w najlepszych cenach
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Festiwal Dobrego Smaku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?