Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkiet bez problemów

Fot. Archiwum
Wielowarstwowe podłogi z naturalnego drewna zawierają dwie lub trzy warstwy drewna, które są łączone ze sobą prostopadłe. Warstwa wierzchnia to drewno szlachetne - na zdjęciu klon.
Wielowarstwowe podłogi z naturalnego drewna zawierają dwie lub trzy warstwy drewna, które są łączone ze sobą prostopadłe. Warstwa wierzchnia to drewno szlachetne - na zdjęciu klon. Fot. Archiwum
Podłoga wielowarstwowa. Trwała, niekłopotliwa w montażu, do zastosowania w każdych warunkach.

Podstawowa i największa zaleta takich podłóg to struktura deski. Te do podłóg z litego drewna wycina się bezpośrednio z surowego drewna. Następnie obrabia się w deski podłogowe z piórem i wpustem - wykańczane fabrycznie lub bezpośrednio na miejscu instalacji.

- Wielowarstwowość pozwala uzyskać optymalne parametry podłogi. Dlaczego warto stosować kilka warstw różnego drewna? Klepki z drewna litego mocno pracują w zmiennych warunkach (temperatura, wilgotność) - mówi Zbigniew Kiertowicz, szef Salonu Podłóg Drewnianych Cor w Białymstoku. - A to ogranicza nasze możliwości, jeśli chodzi o położenie parkietu w pomieszczeniach narażonych na częsty kontakt z wodą czy zmiany klimatu - w kuchni, przedsionku, okolicach grzejników. Taka podłoga może się wybrzuszyć czy rozeschnąć.

Stabilna całość

Elementy wykonane z różnych gatunków drewna także "pracują", czyli odkształcają się. Ale zastosowanie różnych materiałów i spoiw sprawia, iż podłoga wielowarstwowa jest elastyczna, łatwa w montażu czy codziennej pielęgnacji. No i nadal zachowuje piękno naturalnego drewna. To zresztą idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć naturalne drewno, a pod nim - ogrzewanie podłogowe.
Elementy są dosyć cienkie, co jest istotne w przypadku wykończenia wnętrz. Można zachować ten sam poziom podłogi bez dodatkowych wylewek wyrównujących. Deski nie rozsychają się, a zatem nie powstają szpecące szpary, z których ciężko usnąć kurz

Podłoga "pod klucz"

Podłogi wielowarstwowe pokrywa się lakierem o podwyższonej odporności na ścieranie.

- Powłoki nanoszone są fabrycznie - wyjaśnia specjalista. - W związku z tym podłoga nie wymaga dodatkowego lakierowania, czyli można ją bardzo szybko ułożyć i użytkować natychmiast. Oszczędza się na kosztach ułożenia i potrzebnej do tego chemii. Gotowe podłogi warstwowe układa się na dwa sposoby: albo "pływająco", (czyli bez trwałego przymocowania do podłoża - przyp. red.), albo przez przyklejanie desek do podłoża - dodaje Zbigniew Kiertowicz.

Mając do wyboru elementy klejone między sobą albo łączone na zatrzaskowe złącza, lepiej wybrać te drugie. Unikniemy w ten sposób powstawania szczelin, jakie mogą pojawić się, gdy klej zacznie wysychać lub po prostu zestarzeje się.
Warto zwrócić uwagę na rodzaj kleju. Powinien on zachować elastyczność na wiele lat i przy dużych wahaniach temperatury. O pomoc w wyborze kleju można poprosić producenta podłogi lub sprzedawcę.

Drewno tworzy klimat

Warto jeszcze pomyśleć o estetyce naszej podłogi, choć zasady doboru wzoru, czyli wielkości oraz ułożenia pojedynczych elementów i koloru posadzki, są takie same i w przypadku podłóg wielowarstwowych, i litych desek, i paneli. Przypomijmy tylko, że jasne podłogi, o regularnym wzorze i ciemne drewno egzotyczne pasować będą do oszczędnie, minimalistycznie urządzonych pomieszczeń. Wnętrze o wystroju tradycyjnym idealnie uzupełni podłoga z wyraźnie zaznaczonymi słojami.

Klimat pokoju dobrze nasłonecznionego warto uzupełnić drewnem na podłodze w chłodnych odcieniach. Do ciemnych i niskich wnętrz pasują tonacje jasne i ciepłe. W małych lepiej położyć parkiet lub deski z jasnego drewna, lecz w cieplejszym odcieniu (np. z sosny, klonu czy buku). Podłogi ciemne i z drewna egzotycznego najlepiej komponują się w pomieszczeniach dużych i wysokich.

Pamiętajmy tylko, że o ostatecznym wyglądzie podłogi drewnianej decydujemy sami. W zależności od zastosowania określonego lakieru (matowego, półmatowego lub z połyskiem), oleju czy wosku, powierzchnia tej samej podłogi może przybrać odmienny wygląd niż nadany drewnu przez naturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny