Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Planty. Praczki będą odnowione. Urząd Miejski wyłonił wykonawcę

(mck) na podst. UM Białystok
Rzeźba „Praczki” pochodzi z 1946 roku. Powstała ona w Toruniu, na zlecenie ówczesnego wojewody białostockiego Stefana Dybowskiego.
Rzeźba „Praczki” pochodzi z 1946 roku. Powstała ona w Toruniu, na zlecenie ówczesnego wojewody białostockiego Stefana Dybowskiego. UM Białystok
Wkrótce ruszą prace związane z odnowieniem rzeźby „Praczki”, autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego. Właśnie wyłoniony został wykonawca tych prac konserwatorskich.

Jak poinformował Urząd Miejski w Białymstoku, wyłonionym wykonawcą, który opracuje autorski program prac konserwatorskich, jest Małgorzata Andron – dyplomowany konserwator dzieł sztuki w zakresie rzeźby kamiennej, która prowadzi Pracownię Konserwatorką GALERIA.

– Po uzyskaniu od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zgody na przeprowadzenie prac przy zabytku, wykonawca przystąpi do prac konserwatorskich „Praczek”, jednej z najbardziej znanych białostockich rzeźb – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Koszt renowacji to ok. 8,6 tys. zł. Rzeźba powinna zostać odnowiona do końca października 2015 r.

Zobacz również: Głowa z 1928 roku to pierwowzór Praczki (zdjęcia)

Rzeźba „Praczki” pochodzi z 1946 roku. Powstała ona w Toruniu, na zlecenie ówczesnego wojewody białostockiego Stefana Dybowskiego. Jeszcze w tym samym roku trafiła ona na białostockie Planty, gdzie jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów białostockiego parku znajduje się do dziś. Niestety „Praczki” były wielokrotnie niszczone, ostatnia próba zniszczenia rzeźby miała miejsce w 2000 r., kiedy to ktoś ułamał głowę jednej z trzech praczek. Ostatnia konserwacja rzeźby przeprowadzona została kilka lat temu, w 2008 r.

Autor „Praczek”, Stanisław Horno-Popławski to znany rzeźbiarz, malarz i pedagog, który zaraz wojnie zamieszkał w Białymstoku, gdzie przez kilka lat był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych. Warto wiedzieć, że w kościele Św. Rocha znajdują się jeszcze trzy rzeźby tego autora. To Chrystus w ołtarzu głównym, Matka Boska z Dzieciątkiem w ołtarzu zewnętrznym i Chrystus Dobry Pasterz na galerii dziedzińca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny