Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Planty. Fontanna będzie wyłożona macewami. Przynajmniej na razie (wideo)

(art)
Fontanna przy ul. Legionowej w Białymstoku będzie wyłożona macewami. Przynajmniej na razie
Fontanna przy ul. Legionowej w Białymstoku będzie wyłożona macewami. Przynajmniej na razie Anatol Chomicz
Trzeba poczekać, aż urzędnicy zdobędą pieniądze unijne na odnowę Plant

Jeśli dobrze się przyjrzymy, w murze widać hebrajskie litery. Niecka nieczynnej fontanny na Plantach (zaraz przy wejściu od strony ul. Legionowej) wyłożona jest fragmentami żydowskich nagrobków. W 2007 roku władze miasta obiecały, że zostaną one stamtąd zabrane i staną się częścią lapidarium na cmentarzu przy ul. Wschodniej. Nie stało się tak do dziś. Kiedy na początku sierpnia przypomnieliśmy o sprawie, prezydent Tadeusz Truskolaski nie krył, że o tym zapomniał.

- Może mam słabszą pamięć, ale nie pamiętam tej sprawy. O tym, że macewy są częścią fontanny dowiedziałem się z publikacji prasowej - twierdził prezydent.

Obiecał jednak, że sprawą się zajmie. Okazuje się, że jeszcze nie teraz. - Nie jest planowane wyłącznie pozyskanie macew, ponieważ powinno się ono wiązać z równoczesną realizacją inwestycji w tym rejonie - mówi Beata Kołakowska z magistratu.

Macewy mogłyby być zabrane tylko wtedy, gdy miasto odnawiałoby Planty. A w innych częściach parku robi to sukcesywnie od kilku lat. - Z uwagi na fakt, iż prace te są bardzo kosztowne, prowadzone są starania o uzyskanie na ten cel dofinansowania z funduszy unijnych - twierdzi Beata Kołakowska.

Jeśli więc miastu uda się zdobyć te pieniądze, zacznie się inwestycja w miejscu gdzie jest fontanna. - Jeśli podczas prowadzenia prac przy fontannie okaże się, że w niecce znajdują się macewy, zostaną one pozyskane, zabezpieczone oraz potraktowane z należytą powagą i szacunkiem - podkreśla urzędniczka.
Choć sprawa się przedłuża, środowisko żydowskie jest wyrozumiałe.

- Władze miasta i tak bardzo dużo robią dla społeczności żydowskiej - mówiła w sierpniu Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.

Macewy stały się częścią fontanny w czasach PRL, kiedy żydowskie nagrobki wykorzystywane były jako materiał budowlany. Wiesław Wróbel, białostocki historyk ustalił, że w przypadku tej fontanny nastąpiło to w 1955 roku. W "Gazecie Białostockiej" z tego roku jest bowiem artykuł o planie budowy brodzika z fontanną pośrodku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny