Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park kulturowy Korycin-Milewszczyzna. Poznamy życie naszych przodków (wizualizacje)

Marta Gawina
Marta Gawina
Park kulturowy Korycin-Milewszczyzna pozwoli zajrzeć w przeszłość w sposób tradycyjny, ale też nowoczesny. Prace powinny zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku.
Park kulturowy Korycin-Milewszczyzna pozwoli zajrzeć w przeszłość w sposób tradycyjny, ale też nowoczesny. Prace powinny zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku. Gacek i Hoffmann
Po latach planów i zapowiedzi, przyszedł w końcu czas na realizację. Są w końcu pieniądze na Park kulturowy Korycin-Milewszczyzna.

Bardzo się cieszymy. Czekamy na to od lat. Teraz jest szansa, że nasz projekt zostanie w końcu zrealizowany - mówi Mirosław Lech, wójt Korycina.

Gmina otrzymała właśnie 4,6 mln zł na Park kulturowy Korycin-Milewszczyzna. Taką decyzję podjął zarząd województwa podlaskiego. - Ta kwota pozwoli na uruchomienie poważnych prac - dodaje Mirosław Lech. Przypomina, że ta inwestycja jest przygotowywana od dwudziestu paru lat. Różne były przymiarki, pomysły. Były też wnioski o unijne dofinansowanie, ale bez rezultatu. Aż do teraz.

Najważniejszym miejscem parku kulturowego ma być Milewszczyzna. To tutaj ma powstać gród - specjalne miejsce oparte m.in. na badaniach archeologicznych. Ma ono pokazywać życie naszych przodków na przestrzeni 1000 lat. Jak żyli, co jedli, czym się zajmowali, jak wykorzystywali do codziennego życia len, skóry itp. Dlatego pojawi się tu m.in. wiatrak, zresztą zakupiony w sąsiedniej gminie, odtworzone zostaną brama wjazdowa, części wałów, mury kamienne, pojawią się ścieżki edukacyjne. Do tego nawiązujące do historii budynki.

- Chcemy zakończyć tę inwestycję w drugiej połowie 2018 roku. Będzie to miejsce służące mieszkańcom całego województwa - dodaje wójt.

Badania archeologiczne w jego gminie były prowadzone prawie trzy lata temu. Pozwoliły stwierdzić, że grodzisko funkcjonowało tu od końca X wieku, że mieszkali tu Słowianie. Było to grodzisko wyjątkowe ze względu na wały obronne. Służyło jako schronienie dla mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny