MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Konstytucji 3 Maja. Dariusz Piontkowski szuka pieniędzy na Aleję Niezłomnych

Tomasz Mikulicz [email protected]
Wizualizacja
Wizualizacja Pracownia Projektowa "Arch-Ito"
W Parku Konstytucji 3 Maja mają stanąć postumenty z tablicami poświęconymi m.in. mjr. Zygmuntowi Szyndzielarzowi "Łupaszce".

Tym ludziom należy się pamięć. Walczyli i ginęli za ojczyznę, byli represjonowani. A dziś ciągle nie są powszechnie znani rodakom - mówi Dariusz Piontkowski, poseł PiS.

Jest jednym z inicjatorów powstania Alei Niezłomnych i Niedocenionych. Lokalizacja to Park Konstytucji 3 Maja, między Pomnikiem Katyńskim a Pomnikiem 42. Pułku Piechoty. Miałyby tu stanąć postumenty z informacjami o bohaterach - m.in. pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim, Annie Walentynowicz czy majorze Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce".

- Opisy wraz z podobiznami byłyby umieszczone na szklanej tablicy posadowionej między dwoma kamieniami - wyjaśnia architekt Andrzej Chwalibóg, autor projektu.

Postumentów ma być osiem. Na pierwszym będzie informacja o idei alei, pozostałe mają opisywać poszczególnych bohaterów. Poseł Piontkowski wystąpił wczoraj z pismem do władz miasta i radnych. Prosi o wsparcie finansowe inwestycji i zgodę na jej realizację.

- Ma kosztować ponad 30 tys. zł - mówi.

Inicjatorzy alei mają 3 tys. zł, które zebrali kiedyś na pomnik lub tablicę poświęconą płk. Kuklińskiemu. Teraz te pieniądze zostaną wykorzystane na realizację nowej inicjatywy. Cieszy się ona poparciem abp. Edwarda Ozorowskiego, który objął ją patronatem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny