Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Centralny do przebudowy

(ab)
Za kwartał poznamy koncepcję jego przebudowy
Za kwartał poznamy koncepcję jego przebudowy Krystian Różycki
Miasto właśnie rozstrzygnęło przetarg na opracowanie koncepcji modernizacji terenu pomiędzy ulicami Kalinowskiego oraz Marjańskiego.

Park Centralny utworzony został na miejscu zniszczonego najpierw przez hitlerowców, a później komunistyczne władze XIX - wiecznego żydowskiego cmentarza rabinackiego. Zajmował on teren między ulicami Kalinowskiego a nieistniejącą już dzisiaj w większej części ulicą Odeską. Do 2007 roku w parku znajdowała się macewa upamiętniająca nekropolię rabinacką - została przeniesiona na cmentarz żydowski przy ulicy Wschodniej.

Od kilku lat miasto powoli porządkuje ten teren zielony - pojawiły się tu ławki, a nawet plac zabaw. W planach jest jednak gruntowna modernizacja parku, mieszczącego się w bezpośrednim sąsiedztwie wznoszonej opery. Ma prowadzić do niej, od Pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej, nowa trasa spacerowa. Utworzą ją wykonane z różnych materiałów ścieżki, zakręcające wśród drzew.

Zniknąć mają obecne bariery architektoniczne, utrudniające teraz korzystanie z parku zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i tym z wózkami dziecięcymi. Pojawi się toaleta publiczna i wybieg dla psów, by rozwiązać problem pozostawianych przez pupile nieczystości.
Aby te założenia skonkretyzować miasto jakiś czas temu ogłosiło przetarg na opracowanie koncepcji modernizacji parku. Właśnie go rozstrzygnęło. Spośród siedmiu ofert najlepsza okazała się Pracownia Dokumentacji Zabytków Krzysztof Kulesza z Białegostoku. Wykona koncepcję za 24,5 tysiąca złotych.

- Za trzy miesiące chcemy ją mieć gotową - mówi Andrzej Karolski, szef departamentu ochrony środowiska białostockiego magistratu.

Koncepcja ma też uwzględnić zachowanie maksymalnej ilości rosnących tu teraz drzew. Co ważne: park znajduje się w ścisłej strefie ochrony konserwatorskiej i jest miejscem o dużej wartości historycznej. Dlatego zwycięzca przetargu musi też zaproponować stworzenie miejsca upamiętniającego historyczną funkcję terenu, czyli lapidarium. Złożą się na nieco ocalałe macewy, pochodzące z rozplantowanego pagórka znajdującego się na tym terenie, a także z pozostałej części parku. Wszystko musi ściśle uwzględniać wytyczne konserwatorskie oraz uzgodnienia z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy.

Po opracowaniu koncepcji w tym roku miasto chce jeszcze złożyć wniosek o wydanie projektu budowlanego. Ale konkretne prace ruszyłyby dopiero w przyszłym roku, o ile znajdą się na to pieniądze w miejskim budżecie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny