Staw przy ulicy Bema z jednej strony sąsiaduje z nowym osiedlem bloków komunalnych. Z drugiej – z ogródkami działkowymi. Mógłby być wymarzonym terenem rekreacyjnym dla mieszkańców tej okolicy. Mógłby, Jest jednak śmietnikiem i śmierdzącym bajorem. Ale za to śmietnikiem, który od początku 2024 roku ma patrona. Oficjalnie to bowiem „Skwer Zenona Młyńczyka” – pierwszego dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku.
Staw przy Bema. Smród i opony
Temat stawu poruszają sami mieszkańcy. Napisał do nas pan Piotr, który prosi, by o staw – a dokładniej o to, co po nim zostało - zapytać magistrat.
- To dramat generalnie i wstyd dla Urzędu Miejskiego i Wód Polskich oraz mieszkańców. Tyle się mówi o ekologii, gospodarowaniu zasobami wodnymi, oszczędzaniu itp, a tu ze zbiornika wodnego gdzie jeszcze parę lat temu łowiono ryby została śmierdząca sadzawka. Zdewastowano otoczenie i jaz który utrzymywał w zbiorniku wodę. Obecnie smród, kaczki i opony w błocie, śmietnik wokół... – podesłał też nam zdjęcia.
Dalej naszy Czytelnik zapytuje:
- Udało się rewitalizować Stawy Marczukowskie i staw przy ul. Mickiewicza, a tu szambo kolejny rok i całkowity brak zainteresowania. I nie jest to obiekt gdzieś na obrzeżach miasta, ukryty, czy trudno dostępny – konkluduje.
Miasto ma plany na staw przy Bema
Zdjęcia przesłaliśmy do miasta. Z odpowiedzi wynika, że coś się tu ma zadziać.
- Działka, na której znajduje się przedmiotowy staw, jest objęta umową o utrzymanie porządku i czystości. Zgodnie z jej zapisami - zlecono wykonawcy sprzątanie wokół stawu – mówi Anna Kowalska z biura prasowego w magistracie..
Dodaje też, że ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na odnowienie stawu i kompleksowe zagospodarowaniem otaczającego terenu.
W ramach tej inwestycji przewidziana jest:
rewitalizacja stawu,
budowa elementów małej architektury,
leżaki,
hamaki,
stojaki rowerowe
siłownia zewnętrzna
kącik dziecięcy.
Staw przy Bema zamykał od południa XIX-wieczne założenie koszarowe. Dziś zajmuje je w znaczniej części Podlaski Oddział Straży Granicznej, a na części stawiane są bloki. Staw znajduje się na jednym z cieków rzeki Bażantarki. Wypływa w okolicach ulicy Krętej. Do ulicy Pogodnej schowany jest pod ziemią. Widoczny jest za Pogodną, jak płynie w stronę Deopwej. Przed stawami Marczukowskimi łączy się z drugim ciekiem, płynącym ze Ścianki.
Bażantarka do Białej wpada w rejonie skrzyżowania alei Jana Pawła II i ulicy Sikorskiego. Jest jedną z trzech największych białostockich rzek – obok Białej i Dolistówki. Ma około 3900 metrów długości.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?